Włoski UniCredit przejmuje Capitalię
UniCredit za prawie 22 mld euro przejmie inny włoski bank – Capitalię. W ten sposób powstanie druga co do wielkości europejska instytucja finansowa o wartości giełdowej ponad 100 mld euro. Decyzja o przejęciu zapadła w niedzielę rano
Banki mają sfinalizować połączenie w ciągu kilku miesięcy. Powstanie wówczas instytucja finansowa, która zajmie drugą po brytyjskim HSBC pozycję w Europie. UniCredit w komunikacie wydanym po zapadnięciu decyzji zapewnia, że będzie to największy bank w strefie euro. Wartość giełdowa UniCredit wynosi obecnie 79 mld euro, niemal cztery razy tyle co Capitalii.
UniCredit to międzynarodowy bank z siedzibą w Mediolanie obsługujący ponad 28 mln klientów w 19 krajach. Jego akcje notowane są na giełdach we Frankfurcie i w Mediolanie. Do grupy należą jedne z największych banków działających w Polsce, Bułgarii, Chorwacji, Bośni, Turcji, Słowacji, Serbii, Rumunii oraz Czechach. Oddziały UniCredit znajdują się też w Rosji, na Ukrainie, Węgrzech, w Słowenii, Estonii, na Łotwie oraz Litwie. Bank świetnie wykorzystał szansę inwestycyjną, jaką dały wielkie prywatyzacje w sektorze finansowym przeprowadzane w wielu państwach europejskich po likwidacji żelaznej kurtyny. W roku 1999 podpisał z rządem Jerzego Buzka umowę prywatyzacyjną dotyczącą Pekao SA.
Capitalia z kolei powstała pięć lat temu w wyniku fuzji Banca di Roma i Bipop-Carire. Jej korzenie sięgają jednak 1605 roku, Banca di Roma powstał bowiem w 1992 roku z połączenia dwóch wielkich historycznych banków włoskich: Cassa di Risparimio di Roma i Banco di Santo Spirito, ufundowanego przez papieża Pawła V właśnie na początku XVII wieku. Dziś Capitalia jest czwartą pod względem wielkości grupą bankową we Włoszech. Jej główna siedziba znajduje się w Rzymie. Połączenie UniCredit z Capitalią jest kolejnym realizowanym przez ten bank. Jesienią 2005 roku zakończył przejmowanie niemieckiej grupy HypoVereinsbank (HVB). Tym samym przejął BA-CA (Austria Credit Anstalt), który był właścicielem 79,5 proc. akcji innego polskiego banku – BPH. Po ugodzie z polskim rządem, który sprzeciwiał się temu przejęciu, Włosi zgodzili się sprzedać BPH.
Zdaniem Artura Szeskiego z Fitch Polska to połączenie nie powinno mieć wpływu na polski rynek i działalność ani pozycję należącego do UniCredit banku Pekao SA. – Tym bardziej że drugi z łączących się banków, Capitalia, nie prowadził na naszym rynku żadnych interesów – mówi analityk.
Po ostatnich doniesieniach prasowych można się spodziewać, że włoski bank nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Dużo się bowiem słyszy o fuzji UniCredit z francuskim bankiem Société Generale, co potwierdzili nawet przedstawiciele zainteresowanej firmy. Wszystko wskazuje więc, że mierzy on wyżej i pewnie zrobi wszystko, aby przeskoczyć w rankingu brytyjski HSBC.
Elżbieta Glapiak, Rzeczpospolita