Wystartuje fundusz nieruchomości

Kolejna próba utworzenia funduszu nieruchomości w Polsce po raz pierwszy zakończyła się sukcesem. Łączna kwota zapisów i deklaracji nabycia certyfikatów inwestycyjnych Arka BZ WBK Funduszu Rynku Nieruchomości przekroczyła maksymalną wartość subskrypcji, czyli 339,5 mln zł – poinformował wczoraj Krzysztof Samotij, prezes BZ WBK AIB TFI. W najbliższych dniach nastąpi przydział certyfikatów i fundusz rozpocznie działalność. Zakładany okres trwania funduszu to 8,5 roku.

 

Sprzedaż certyfikatów odbywała się w dwóch transzach, skierowanych do klientów instytucjonalnych i indywidualnych. 15 proc. certyfikatów objął Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, a Bank BZ WBK kupił certyfikaty za 15 mln zł. Nie będzie redukcji popytu, więc inwestorzy dostaną taką liczbę certyfikatów, na jaką się zapisali. Nieoficjalnie wiadomo, że duża część nabywców certyfikatów w transzy inwestorów indywidualnych to klienci privet banking.

 

Fundusz będzie inwestował w nieruchomości biurowe, handlowe, magazynowe i mieszkaniowe, natomiast w związku z wyższym ryzykiem nie będzie lokował środków w nieruchomości, jak hotele czy grunty. Jak wynika z szacunków towarzystwa, po okresie trwania funduszu inwestorzy mogą spodziewać się zysku w wysokości 120 proc.

 

Agnieszka Jachowicz, dyr. inwestycyjny BZ WBK AIB TFI, powiedziała, że spodziewa się, że ceny nieruchomości komercyjnych będą rosły, nastąpi także wzrost czynszów. W pierwszym roku zostanie zainwestowane ok. 20 proc. środków, a według planów najwięcej transakcji zostanie zawartych w drugim roku działalności funduszu. Portfel inwestycyjny jest zdywersyfikowany zarówno pod względem geograficznym, jak i pod kątem rodzajów inwestycji. Przynajmniej jedna czwarta środków zostanie ulokowana w Warszawie, m.in. 25 proc. w Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Łodzi, Trójmieście i Szczecinie. Dodatkowo, do 20 proc. portfela może zostać zainwestowane w Czechach i na Węgrzech.

 

Minimum połowa kapitału zostanie ulokowana w sektorze biurowym, 20 proc. w sektorze handlowym, a 20 proc. w projektach mieszkaniowych. W sektorze inwestycji komercyjnych będą to głównie budynki gotowe, a tylko w wyjątkowych przypadkach fundusz zainwestuje w nieukończone nieruchomości. Natomiast inwestycje mieszkaniowe będą realizowane wraz z deweloperami, ale, jak podkreśla Jachowicz, będą to tylko sprawdzone firmy. Jednocześnie warunki zapisane w prospekcie emisyjnym stanowią, że maks. 20 proc. aktywów może być zainwestowane w jedną firmę, a nie więcej niż 10 proc. w jedną nieruchomość.

 

Jak poinformowali przedstawiciele funduszu, istnieje już aktualna lista 50 potencjalnych nieruchomości komercyjnych do zakupu, a 4 z nich (w Warszawie, Trójmieście i Lublinie) mają już wstępne wyceny i oferty zakupu. Przypomnijmy, że dotychczasowe próby utworzenia funduszu nieruchomości przez TFI Skarbiec i CA IB TFI nie doszły do skutku.

 

Monika Krześniak, Gazeta Prawna