Południowy Koncern Energetyczny wygrał z urzedem skarbowym – Z dzienników

Gazeta Wyborcza

PKE wygrał z fiskusem. Południowy Koncern Energetyczny (PKE) nie musi płacić fiskusowi 63 mln zł podatku, który – według służb skarbowych – został źle wyliczony pięć lat temu, kiedy powstawał koncern

Węglowy dołek. Załamuje się światowa koniunktura na węgiel. Kompania Węglowa prognozuje więc na ten rok duży spadek zysku. Największemu producentowi węgla energetycznego w Europie nie pomaga też mocny złoty.

Plany TUnŻ ING Nationale-Nederlanden. Jeden z liderów krajowego rynku ubezpieczeniowego pierwszy raz od kilku lat zwiększył wartość zebranych składek. Zajął mocną pozycję na rynku Indywidualnych Kont Emerytalnych.

Rzeczpospolita

Boom na polskim rynku usług. Dzięki przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej powstało ponad tysiąc firm usługowych zajmujących się wypełnianiem wniosków o dotacje. Banki i firmy leasingowe pozyskały nowych klientów. Znacznie ożywił się rynek pośrednictwa pracy; powstały nowe księgarnie specjalizujące się w tematyce europejskiej.

Oburzenie Francuzów będzie miało ciąg dalszy. „Należy ułatwić przenoszenie produkcji w obrębie Europy” – to oświadczenie Danuty Hübner dla paryskiego dziennika gospodarczego „La Tribune” wywołało wczoraj burzę we francuskim Zgromadzeniu Narodowym.

Fundusze emerytalne wolą akcje. Wartość nieskarbowych papierów dłużnych w portfelach funduszy emerytalnych na koniec ubiegłego roku zwiększyła się zaledwie o 2,3 procent w porównaniu z końcem 2003 roku. Mimo większych limitów na tego rodzaju inwestycje fundusze wciąż niechętnie kupują te papiery.

Grupowe polisy pod lupą. Czy PZU Życie narusza prawo antymonopolowe na rynku grupowych ubezpieczeń pracowniczych – bada Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Według informacji „Rz” w połowie grudnia ubiegłego roku UOKiK rozesłał ankietę do największych – z wyjątkiem PZU Życie – towarzystw sprzedających polisy na życie. Znajdowały się w niej pytania o nieprawidłowości obserwowane na rynku grupowych ubezpieczeń na życie. Towarzystwa miały czas na odpowiedź do końca roku. Wiele z nich opisywało napotykane przez siebie przeszkody.

Gazeta Prawna

Pozorne uzdrowienie. Zyski w restrukturyzowanych branżach, w których 2–3 lata temu liczono jedynie wysokość strat, wcale nie świadczą o zbawczym wpływie zmian struktury i sposobu zarządzania na ich kondycję ekonomiczną. Dobre wyniki, uzyskane wyłącznie dzięki wyjątkowej koniunkturze rynkowej, tylko przykrywają mało efektywne działania naprawcze.

Dopłaty mogą pójść z dymem. Ci właściciele gruntów rolnych, którzy po stopnieniu śniegów zaczną wypalać trawy, powinni liczyć się z możliwością utraty dopłat bezpośrednich UE. Jednym z warunków otrzymania przez rolnika takiej pomocy jest bowiem utrzymywanie tzw. dobrej kultury rolnej upraw, a to – zgodnie z przepisami – oznacza, że łąki, pastwiska i ścierniska nie powinny być wypalane. Ponadto ta częsta praktyka jest łamaniem przepisów o ochronie przyrody oraz kodeksu wykroczeń