Fuzja Pekao i BPH bez podstaw prawnych do zatrzymania – Z dzienników
Gazeta Wyborcza
Polska nie ma prawnych argumentów, by wstrzymywać wykonanie prawomocnej decyzji Komisji Europejskiej w sprawie fuzji – uważają prawnicy. Zachodnioeuropejska prasa sugeruje, że Warszawa zdecydowała się na polityczny protekcjonizm.
Kilkadziesiąt tysięcy młodych Polaków znajdzie pracę w centrach usługowych w ciągu najbliższych pięciu lat? To możliwe. Polska wyrasta na potęgę usługową, a rząd chce wesprzeć sektor usług.
Polska nie zdoła zbić deficytu budżetowego poniżej 3 proc. co najmniej do 2007 roku – wynika z nowego programu konwergencji, który rząd prześle do Brukseli. Rząd nie podał w nim daty naszego wejścia do euro.
Do Polski płynie coraz więcej unijnych pieniędzy – wynika z danych ministerstwa rozwoju regionalnego. Do końca ub.r. trafiło do naszych firm i instytucji ponad 2 mld zł z UE.
Realny termin uruchomienia sieci przez czwartego operatora telefonii komórkowej to dopiero ostatni kwartał tego roku – twierdzi Lars E. Svensson, prezes polskiej filii Ericssona, jednego z największych dostawców sprzętu telekomunikacyjnego na świecie.
Rzeczpospolita
Ministerstwo Skarbu nadal pracuje nad odpowiedzią na list Komisji Europejskiej, która pod koniec ubiegłego tygodnia poprosiła o wyjaśnienia w sprawie działań polskiego rządu zmierzających do zablokowania fuzji banków Pekao i BPH. Najpierw jednak Bruksela otrzyma wstępny list, odnoszący się do zarzutów Komisji.
Nie tylko Link4 będzie sprzedawać ubezpieczenia przez telefon. Francuska Axa chce rozszerzyć swoją działalność w Polsce na polisy komunikacyjne oferowane właśnie w systemie direct.
Zeszły rok był rekordowy pod względem wartości kredytów konsorcjalnych udzielonych działającym w Polsce firmom. Wiele z nich wykorzystało niski koszt pozyskania pieniędzy, żeby uregulować stare należności.
Rosyjski Gazprom przykręcił kurek z gazem dla Europy z powodu mroźnej zimy. Dostawy do Polski na razie nie ucierpiały. Rosyjska firma, która jest największym producentem gazu na świecie, wczoraj nawet o 20 proc. zmniejszyła dostawy dla Finlandii, Węgier, Austrii, Słowacji, Czech, Rumunii, Bośni i Hercegowiny, Serbii i Włoch.
Polskie lotniska obsłużyły w ubiegłym roku prawie 11,7 mln pasażerów, o blisko jedną trzecią więcej niż rok wcześniej. W tym roku ruch może wzrosnąć o 15 – 25 procent.
Gazeta Prawna
Jeśli podatnik musi dopłacić podatek, a nie ma oszczędności, nie powinien zadłużać się w banku. Kredyt będzie kosztował go więcej niż odsetki, które naliczy mu fiskus za zwłokę.
Nerwowa atmosfera na giełdzie zmusza inwestorów do poszukiwania branż i spółek, które mogą uchronić kapitał przed bardziej dotkliwymi spadkami. A jest się czego bać, zwłaszcza w obliczu groźby przedterminowych wyborów.
Tylko do jutra przedsiębiorcy mają czas na decyzję, w jaki sposób chcą płacić podatek w 2006 roku. 20 stycznia mija termin na złożenie oświadczenia o wyborze formy opodatkowania.