Doczekaliśmy się porozumienia ws. fuzji BPH i Pekao a ministerstwem skarbu – Z dzienników

Gazeta Wyborcza

Porozumienie w sprawie fuzji BPH i Pekao między resortem skarbu a włoskim UniCredito zawarte. Szczegóły tej skomplikowanej operacji wciąż pozostają nieznane.

Rząd planuje rewolucję w urzędach pracy. Pośredniaki zamiast administracją mają zajmować się szukaniem bezrobotnym pracy. Zmiany zakładają zatrudnieni dodatkowo tysiąca pośredników oraz przesunięcie części osób z administracji do aktywnego zajmowanie się bezrobotnymi. Ministerstwo chce, żeby docelowo połowa pracowników urzędów zajmowała się pośrednictwem.

Małe i średnie przedsiębiorstwa doskonale sobie radzą z pozyskiwaniem unijnych środków. Wzięły już prawie wszystko, co było do wzięcia w latach 2004-06.

Tylko jeden dzień utrzymał się wtorkowy rekord cen miedzi. W środę za tonę metalu płacono już ponad 6,5 tys. dol. Rekordowo drogi jest również cynk.

Rzeczpospolita

Mimo że wczoraj zakończył się spór między polskim rządem a włoskim UniCredit o fuzję Pekao i BPH, nadal nie wiadomo, czy do połączenia tych banków dojdzie, czy też nie. Pozbawieni jakichkolwiek informacji są też ich klienci.

Najszybciej w polskim handlu rozwijają się supermarkety. I to głównie za sprawą rodzimego kapitału. Supermarkety są jedyną częścią tzw. nowoczesnego handlu, w której krajowi kupcy prześcignęli zagranicznych konkurentów – wynika z badań firmy GfK Polonia.

PZU Życie nie uruchomi w tym roku komputerowej obsługi grupowych polis na życie. Na stworzenie tego systemu wydano już czterdzieści milionów złotych, ale wiele wskazuje na to, że część pieniędzy zmarnowano.

Ponad 235 proc. zysku przez 3 lata – tyle można było zarobić, kupując jednostki funduszu akcyjnego Arka BZ WBK. To bardzo dobry wynik i trudno się dziwić, że fundusze akcyjne są ostatnio chętnie wybierane przez inwestorów. W dużej mierze przyczyniła się do tego hossa na warszawskiej giełdzie.

Bank Millennium ma się czym chwalić. Zysk netto grupy wzrósł w pierwszym kwartale o ponad 50 procent. Skonsolidowany zysk grupy Millennium po pierwszym kwartale wyniósł 69,7 mln zł, wobec 45,3 mln zł rok wcześniej. Grupa zanotowała istotny wzrost zarówno jeśli chodzi o kredyty, karty kredytowe, jak i sprzedaż jednostek funduszy inwestycyjnych Millennium TFI.

Gazeta Prawna

Zagraniczny dług Polski przekroczył 100 mld euro. Zadłużenie zagraniczne w ciągu pięciu lat zwiększyło się niemal o połowę. Będziemy musieli zaciągać wciąż nowe kredyty i pożyczki. Nasze zobowiązania mogą dodatkowo wzrosnąć, jeśli złoty się osłabi.

Rząd pracuje nad nową ustawą o rynku pracy. Ministerstwo chce skuteczniej aktywizować bezrobotnych. Na świadczenia przedemerytalne trzeba będzie czekać 18 miesięcy.

Banki nie liczą nadgodzin i nie płacą za nie swoim pracownikom. Państwowa Inspekcja Pracy w ubiegłym roku zmusiła je do zapłacenia ponad miliona złotych zaległych wynagrodzeń.