Możliwy zastrzyk dla polskiego budownictwa – Z dzienników
Gazeta Wyborcza
Czy budownictwo mieszkaniowe dostanie duży zastrzyk pieniędzy? Jest szansa, że UE da nam pieniądze nie tylko na drogi czy oczyszczalnie ścieków, ale także na czynszówki. Od wiceministra infrastruktury Andrzeja Bratkowskiego Gazeta dowiedziała się w środę, że w zeszłym tygodniu na szczycie w Pradze unijni ministrowie odpowiedzialni za sprawy budowlane i mieszkaniowe przyjęli uchwałę w tej sprawie.
Szykuje się prawdziwa bitwa o przejęcie kontroli nad prywatyzowanym Polmosem Białystok. Inwestorzy branżowi są gotowi zapłacić rekordowo wysoką cenę za ok. 20-proc. udział w rynku wódek.
Za cztery miliony złotych Grupa Lotos kupiła spokój załogi przejmowanego Petrobalticu. Po ujawnionej przez „Gazetę” aferze gdańskiej Energi (dziesięcioletnie gwarancje płacy i pracy w energetyce) resort skarbu obiecał, że nie będzie kolejnych przywilejów w państwowych spółkach. Tymczasem właśnie zawarto umowy społeczne w kolejnej branży. Związkowcy państwowego Petrobalticu zażądali podobnych gwarancji, gdy w styczniu Lotos przejął 69 proc. akcji ich spółki.
Frank znów wypiera złotego – ostatnie osłabienie złotego nie odstraszyło Polaków od kredytów mieszkaniowych w obcych walutach.
Rzeczpospolita
Druga po PKN Orlen firma paliwowa w kraju – Grupa Lotos – ma gotowy prospekt emisyjny. Debiut giełdowy jest możliwy w czerwcu, ale ten termin jeszcze nie jest przesądzony.
Po wtorkowej decyzji amerykańskiego Fed i wczorajszych danych na temat inflacji w USA nasiliła się wyprzedaż aktywów na tzw. rynkach wschodzących. Lokalne waluty w Warszawie, Pradze i Budapeszcie straciły na wartości. Najmocniej potaniał złoty, któremu nie pomogło nawet podniesienie ratingu przez agencję Fitch.
Akcje największej grupy produkującej energię elektryczną w kraju – BOT Górnictwo i Energetyka – mogą zadebiutować na giełdzie pod koniec 2006 roku. Do tego czasu firma musi zmniejszyć koszty i zatrudnienie oraz poprawić efektywność.
Złoty znowu słabnie. Naszej walucie nie pomogło wczoraj nawet podwyższenie przez Fitch Ratings perspektywy oceny dla Polski ze stabilnej na pozytywną. Taniały także obligacje skarbowe. Za granicą dolar umacniał się do euro.
Gazeta Prawna
Minister finansów nie wyda rozporządzenia zwalniającego z VAT opłaty za użytkowanie wieczyste nieruchomości. Ciągle więc nie wiadomo, czy użytkownicy wieczyści będą musieli płacić więcej. Jedne samorządy będą doliczać VAT do opłat, inne nie, a jeszcze inne w ogóle zrezygnują z jego nakładania.
Dynamika sprzedaży ubezpieczeń majątkowych dla polskiego rynku w 2004 roku ukształtuje się na poziomie 10-11 proc, a sprzedaż polis życiowych będzie o 12-13 proc. wyższa niż w 2003 r. To dopiero prognozy, gdyż jeszcze nie wszyscy ubezpieczyciele podsumowali swoje całoroczne wyniki. Jednak według Jarosława Mastalerza, dyrektora finansowego i członka zarządu Generali TU S.A. – bardzo prawdopodobne, choć oparte przede wszystkim na wynikach pierwszych trzech kwartałów 2004 r.
Wszystko wskazuje na to, że nowym szefem Banku Światowego, instytucji finansującej projekty rozwojowe w różnych krajach oraz procesy restrukturyzacyjne, zostanie Amerykanin Paul Wolfowitz, były podsekretarz w resorcie obrony, jeden z głównych architektów wojny przeciwko Saddamowi Husajnowi. Polska popiera tę kandydaturę.
Parkiet
Softbank, jak wynika z informacji Parkietu, podpisał umowę z austriackim Raiffeisenem. Zbuduje system do zarządzania ryzykiem. Tegoroczne przychody z tego źródła sięgną kilku milionów złotych. Kontrakt ma być wstępem do długoletniej współpracy z kontrahentem.