Rząd nie przyśpieszy prywatyzacji, niejasne zasady waloryzacji emerytur – Z dzienników

Gazeta Wyborcza:

Premier Kazimierz Marcinkiewicz zapewnił wczoraj posłów i senatorów PiS, że rząd nie zamierza przyspieszyć prywatyzacji. Na zamknięte spotkanie w kancelarii premiera przyszło ponad 30 posłów z komisji skarbu i senatorów PiS. Obecni byli też minister skarbu Wojciech Jasiński i wiceministrowie.

Dodatkowe dni wolne, ekstra pieniądze za nadgodziny, wcześniejsze emerytury z kieszeni pracodawców. Posłowie i rząd rozpoczęli licytację, kto da więcej pracownikom. Kto za to zapłaci?

Szefowie CIECh-u chcą, aby KPWiG sprawdziła, czy nie doszło do manipulacji kursem akcji spółki. Być może zamieszanie miało uniemożliwić sfinalizowania zakupu przez Ciech zakładów Zachem.

Pielgrzymka papieska wzbudziła spore zainteresowanie wśród sponsorów. Czy widzowie pójdą w ich ślady? Na razie TVP nie spodziewa się tak dużej oglądalności, jaka towarzyszyła wizytom Jana Pawła II.

Rzeczpospolita:

Większość analityków oczekiwała wzrostu notowań. Ale indeksy giełdowe w środę wciąż ostro spadały. WIG20 stracił 4,1 procent. – Naszą giełdą targają duże emocje, trudno prognozować, co się stanie w najbliższych dniach – powiedział „Rzeczpospolitej” Marek Juraś, dyrektor działu analiz w Domu Maklerskim BZ WBK.

Najlepsze konta dla młodzieży od 13 do 18 lat znajdują się w ofercie Deutsche Banku, BGŻ i mBanku. Tak wynika z rankingu „Rz” przygotowanego we współpracy z portalem internetowym Bankier.pl.

Polskie Koleje Państwowe wraz z wybranymi firmami chcą inwestować w mieszkania. Deweloperzy zapewnią pieniądze, a przewoźnik nieruchomości. Na osiedla mieszkaniowe PKP chcą przeznaczyć ok. 16 – 25 tys. hektarów.

Mało prawdopodobne, że 12 mln ubezpieczonych dowie się w tym roku, ile do tej pory zaoszczędziło na swoją przyszłą emeryturę. Niejasny jest bowiem sposób waloryzacji składek zgromadzonych na kontach emerytalnych w ZUS.

Gazeta Prawna:

Niż demograficzny i rządowe plany obniżki cen grożą kondycji finansowej wydawców. Wartość rynku w tym roku spadnie o co najmniej 30 mln zł. Trzy czwarte wydawców może znaleźć się na krawędzi bankructwa.

Czas na rozstrzygnięcie skargi na orzeczenia arbitrów skróci się do miesiąca. Zwiększy się odpowiedzialność instytucji organizujących przetargi. Już rozpoczęte postępowania o zamówienie publiczne zakończą się według starych zasad.

Od dziś wyższe stanowiska w służbie cywilnej są dostępne dla wszystkich jej pracowników. Pracownicy samorządowi i NIK mogą być zatrudniani szybciej niż pozostali obywatele. PO zaskarżyła nowelizację ustawy o służbie cywilnej do Trybunału Konstytucyjnego.

Podatnik, który odliczył darowiznę kościelną, musi otrzymać sprawozdanie. NSA twierdzi, że nie wystarczą ogólne informacje na co wydano pieniądze. Można spodziewać się, że urzędnicy częściej będą kwestionować odliczenia.