TVN wyemitował obligacje – Z dzienników
Druga co do wielkości telewizja komercyjna w Polsce sprzedała swoje papiery dłużne inwestorom zagranicznym. Oprocentowanie 10-letnich obligacji znalazło się na poziomie 9,5 proc. Łączna wartość transakcji – 235 mln euro. Jak powiedział nam Bruno Valsangiacomo z zarządu Grupy ITI, chętnych do zakupu obligacji TVN było dwa razy więcej niż oczekiwano. Pozyskanie tak dużej gotówki rozwiąże wiele problemów zarówno TVN jak i całego medialnego holdingu. Stacja i Grupa ITI spłacą część swego zadłużenia, uporządkują aktywa telewizyjne oraz unikną następstw poważnego konfliktu ze swoim dotychczasowym partnerem biznesowym – SBS Broadcasting. Na wieść o udanej sprzedaży obligacji TVN akcje tego koncernu medialnego, zarejestrowanego w Luksemburgu zdrożały o 3,87 proc.
Gazeta Wyborcza, str. 26
OFE i ubezpieczyciele zyskają nowy instrument. Resort gospodarki przygotowuje projekt restrukturyzacji energetyki. Zakłada on emisję obligacji, które miałyby objąć głównie fundusze emerytalne oraz towarzystwa ubezpieczeniowe. OFE mogłyby inwestować w te papiery do 20 proc. aktywów. Projekt ustawy likwidującej kontrakty długoterminowe (KDT) w energetyce jest prawie gotowy, a – według zapowiedzi wiceministra gospodarki Jacka Piechoty – 9 grudnia trafi pod obrady rządu. Jeśli ustawa wejdzie w życie, może dojść do największej emisji obligacji w ramach sekurytyzacji, czyli zamiany zobowiązań na papiery dłużne.
Rzeczpospolita, str. B7
Siedem procent rocznie przez 10 lat. Dla osób, które nie lubią dużego ryzyka związanego np. z inwestowaniem w akcje, najlepszą formą oszczędzania na dłuższe okresy są obligacjeâ zwłaszcza kupowane na giełdzie. Analitycy uważają, że w grudniu opłacalność zakupu tych papierów wzrośnie. Na pewno Ministerstwo Finansów zwiększy też oprocentowanie obligacji detalicznych, sprzedawanych w sieci PKO BP.
Rzeczpospolita, str. D1
Nowe przepisy o VAT dobiją polskie firmy. Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych nie zostawiła suchej nitki na nowych przepisach o VAT, stworzonych przez resort finansów. Dzisiaj sejmowa Komisja Finansów Publicznych rozpocznie prace nad rządowym projektem nowej ustawy o VAT. Eksperci podatkowi alarmują, że jeśli posłowie nie poprawią wielu absurdalnych przepisów, to polskie firmy nie będą mieć szans na sprostanie konkurencji z Unii Europejskiej.
Puls Biznesu, str. 11
Dom maklerski bez zezwolenia. Prowadzenie domu maklerskiego nie wymaga zezwolenia – wynika z rządowego projektu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zgłosiła już zastrzeżenia do zaproponowanych rozwiązań. Wskazuje, że są niezgodne z dyrektywą Unii Europejskiej.
Parkiet, str. 1
Nowelizacja dobra na wszystko. Sejm zalewa fala projektów nowelizacji ustaw. Tworzone w pośpiechu prawo sprzyja powstawaniu bubli. Zgubiony akapit lub niefortunnie sformułowany przepis sprawiają, że uchwaloną świeżo ustawę trzeba poprawiać. Tymczasem procedura legislacyjna jest długa i kosztowna. Cztery nowelizacje jednej ustawy w ciągu dwóch lat zaczynają już być standardem.
Gazeta Prawna, str. 1