Ceny paliw będą rosnły – Z dzienników
Gazeta Wyborcza:
Zła wiadomość dla kierowców. Pomimo zapowiedzi zwiększenia wydobycia ropy przez OPEC ceny paliw nadal będą rosły. Ceny mogłyby spaść jeśli dalszą obniżkę akcyzy wprowadziłby resort finansów. W czwartek gospodarcze oczy świata będą zwrócone na stolicę Libanu gdzie rozpoczyna się nadzwyczajne posiedzenie ministrów krajów OPEC. Temat jest tylko jeden: co zrobić by ceny ropy spadły poniżej 30 dolarów za baryłkę, na razie przekraczają 40. Co ogranicza światowy wzrost gospodarczy. Kolejni politycy apelują do kartelu o zwiększenie produkcji.
Aż 86 proc. umów o sprzedaży nowych samochodów zawierało nieprawidłowości, przede wszystkim zapisy ograniczające odpowiedzialność sprzedawcy i wykluczające możliwość skutecznego dochodzenia swoich roszczeń przez klientów – wynika z kontroli Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Zakaz dyskryminacji w ubezpieczeniach? Mężczyźni płacą wyższe ubezpieczenia samochodowe, kobiety – emerytalne. Bruksela przymierza się do zakazu takich praktyk, ale na razie nie przekonała państw UE. Pod naciskiem większości państw Unii – z Wielką Brytanią i Niemcami na czele – propozycja kontrowersyjnej dyrektywy o zakazie dyskryminacji ze względu na płeć w świadczeniu usług w Europie została odesłana do poprawek. Poparli ją tylko ministrowie ze Szwecji, Belgii, Luksemburga, Słowenii i Malty. Co na to Polska? Tak jak większość krajów twierdzi, że nie jest nowej dyrektywie wroga, ale chce by Komisja najpierw wyliczyła jej „koszty”.
Perłą w koronie Brokera FM, szykującego się do wejścia giełdę, jest RMF FM. To lider na rynku radiowych stacji ogólnopolskich. Czy Radio ZET może zagrozić jego pozycji w najbliższych miesiącach? Zaciekła rywalizacja między RMF FM i Radiem ZET jest zwykłą codziennością, ale teraz – po tym jak Broker FM ogłosił, że wybiera się na giełdę – nabiera nowych barw. Jeśli do tej pory pozycja lidera była dobrym argumentem jedynie w negocjacjach z reklamodawcami, to teraz ma działać także na wyobraźnię inwestorów.
Rzeczpospolita:
Między Andrzejem Raczką, ministrem finansów, a wicepremierem Jerzym Hausnerem toczy się spór o wysokość przyszłorocznego deficytu budżetowego – dowiedziała się nieoficjalnie „Rz”. Realizacja tegorocznego budżetu nadal idzie bardzo dobrze. Deficyt po pięciu miesiącach jest najniższy od czterech lat. Ministerstwo Finansów chce przedstawić rządowi założenia do ustawy budżetowej na przyszły rok, zgodnie z którymi deficyt wyniesie 38,8 mld zł, a więc kwotę zapisaną w „Średniookresowej strategii finansów publicznych” przyjętej we wrześniu zeszłego roku. Oznacza to, że deficyt w 2005 roku byłby o 6,5 mld zł niższy niż w tym roku.
W tym roku już przynajmniej 45 podmiotów notowanych na warszawskiej giełdzie zadecydowało lub wkrótce zadecyduje o wypłacie dywidendy z zysków osiągniętych w ub.r. Uwzględniając jednak spółki publiczne nienotowane na GPW oraz podmioty z Centralnej Tabeli Ofert, firm wypłacających dywidendę za 2003 r. jest już 50. Kiedy rok temu pod koniec maja dokonywaliśmy podobnego podsumowania, dywidendą dzieliło się ponad 40 spółek.
Czy chcieliby państwo być właścicielami akcji takich firm jak Microsoft, Coca-Cola, BMW czy Nokia? Z pewnością wiele osób odpowie na to pytanie twierdząco. Część jednak od razu zapyta, czy nie jest to zbyt skomplikowane, czy nie wymaga poświęcenia ogromnej ilości czasu, posiadania szerokiej wiedzy i znaczącego kapitału? Otóż nie. Wystarczy mieć kilkadziesiąt złotych i już można kupić jednostki uczestnictwa funduszy inwestujących w akcje spółek notowanych na zagranicznych parkietach. Oferta takich funduszy jest stosunkowo skromna. Na polskim rynku działa tylko siedem takich funduszy zarządzanych przez cztery towarzystwa funduszy inwestycyjnych.
Inteligo i PKO BP wybrało 1 czerwca na dzień technicznej integracji systemów bankowości elektronicznej. Doszło do wielkiego zamieszania i poważnych trudności, które odczuli klienci obu instytucji. Przenoszenie danych o rachunkach bankowych i związanych z nimi usługach z dawnego systemu e-PKO do Inteligo rozpoczęło się o północy 31 maja. Miało potrwać do 10.00 rano następnego dnia. Do tego czasu zablokowane zostały wszelkie usługi dla klientów Inteligo, a jednocześnie dawni klienci e-PKO nie mogli rozpocząć aktywacji swoich nowych rachunków. Obie grupy pozbawiono więc dostępu do środków na koncie (zostali przez bank o tym uprzedzeni).
Gazeta Prawna:
„Gazeta Prawna” sprawdziła: przewodnicząca Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest zatrudniona na… etacie ZUS – instytucji, którą ma nadzorować i kontrolować. Koszty utrzymania Rady Nadzorczej przekraczają milion złotych. To główne powody, dla których oponenci chcą ją zlikwidować. Ale nie jedyne. W ciągu 2 lat pracy Rada tylko raz skorzystała z inicjatywy legislacyjnej, wnosząc o zmianę jednego paragrafu.