Kasy oszczędnościowe czekają trudne czasy – Z dzienników

Gazeta Wyborcza

Posłowie wycofują się z korzystnych dla kas zapisów w dwóch ustawach – antylichwiarskiej oraz o upadłości konsumenckiej. I zastanawiają się nad likwidacją przywilejów podatkowych dla SKOK-ów – dowiaduje się „Gazeta”.

Polska Unia Właścicieli Nieruchomości zaatakowała ustawę, zaś Ogólnopolskie Stowarzyszenie Właścicieli Nieruchomości… posłów, którzy ją uchwalili. Obowiązująca od 1 stycznia nowelizacja ustawy miała uwolnić czynsze w prywatnych kamienicach, na co właściciele czekali od dziesięciu lat. Zamiast tego zakazała im podwyżek większych niż 10 proc. rocznie.

Premier Marek Belka w Libii. Polskie firmy mają szansę pomóc w unowocześnianiu libijskiego przemysłu petrochemicznego i eksploatacji złóż ropy. Potwierdził to w środę sam Muammar Kaddafi.

Polska ma zamiar radykalnie zmniejszyć zadłużenie, które ciągnie się za nami jeszcze od czasów PRL. Być może zaledwie w ciągu roku oddamy Klubowi Paryskiemu 12,3 mld euro – zadeklarowało Ministerstwo Finansów.

Kolejowy eksmonopolista ma zapłacić 20 mln zł grzywny za nielegalne dławienie mniejszych konkurentów. Kary nałożone na firmę mogą poważnie utrudnić jej prywatyzację, na której rząd spodziewał się zbić kokosy.

Rzeczpospolita

Aż 64 razy spółki publiczne w 2004 r. sprzedawały swoje akcje inwestorom w różnego typu ofertach publicznych. Najaktywniejsze w ich obsłudze było Biuro Maklerskie BGŻ. Jednak jego pierwsza pozycja to przede wszystkim zasługa największej w historii publicznej oferty akcji PKO BP.

Inwestorzy sprzedawali wczoraj zarówno obligacje, jak i złote. Obawiają się, że jeśli potężne zagraniczne instytucje zaczną realizować zyski, to cena papierów skarbowych, jak i naszej waluty, jeszcze bardziej się obniży.

Gwałtowna przecena na krajowym rynku finansowym, jaką obserwujemy od trzech dni, związana jest z umacniającym się dolarem na rynkach międzynarodowych. Dalszy rozwój wypadków w dużej mierze będzie zależał od kondycji waluty amerykańskiej.

Otwarte fundusze emerytalne zainwestowały już na polskiej giełdzie ponad 20 miliardów złotych. Średni udział akcji w ich portfelach wyniósł w ubiegłym roku ponad 31 procent. Znacząco zwiększyły także inwestycje w papiery zagraniczne.

Gazeta Prawna

W końcu 2004 r. dług publiczny wyniósł 50,4-50,6 proc. produktu krajowego brutto – poinformował Mirosław Gronicki, minister finansów. Dług publiczny był więc w relacji do PKB o około 1 pkt proc. mniejszy niż w roku poprzednim. Tego się nikt nie spodziewał. – Ten dobry wynik to zasługa silnego złotego, prywatyzacji i mniejszego deficytu. Deficyt budżetu państwa w całym 2004 r. wyniósł prawdopodobnie około 40 mld złotych, przy planowanych 45,3 mld złotych – powiedział minister finansów.