Lista kandydatów walczących o fotel prezesa PKN Orlen, zamknięta – Z dzienników

Gazeta Wyborcza:

 

W czwartek została zamknięta lista kandydatów na prezesa PKN Orlen. Już tylko 14 osób ma szanse na 2,5 mln złotych rocznego zarobku. Prawie wszyscy kandydaci to byli lub obecni szefowie wielkich spółek. Dotychczasowy szef spółki, Zbigniew Wróbel zapowiedział swoje odejście. Wróbel będzie przesłuchiwany przez sejmową komisję śledczą, która ma wyjaśnić okoliczności odwołania poprzedniego prezesa Orlenu. Czternastu kandydatów czeka jeszcze jedna selekcja. Firma doradcza Korn/Ferry International sprawdzi ich i trzech zakwalifikuje do finału. To spośród tej trójki rada nadzorcza Orlenu, dokona ostatecznego wyboru. Najprawdopodobniej dojdzie do niego 28 lipca.

 

Posłowie z komisji zajmującej się planem Hausnera wywrócili w czwartek do góry nogami rządowy projekt ustawy o waloryzacji świadczeń. Rekomendują Sejmowi: waloryzacja przy inflacji 3 proc. (rząd proponował próg 5 proc.), nie rzadziej niż co trzy lata i połączona z szybszą likwidacją starego portfela. Co to może oznaczać? Niewykluczone, że w tym roku inflacja średnioroczna otrze się o 3 proc. (Bank Światowy prognozuje 2,7 proc.), a więc w przyszłym musiałoby dojść do waloryzacji. Wtedy nie ma co liczyć na 1,95 mld oszczędności wpisanych już do założeń budżetowych na przyszły rok. Poza tym w budżecie trzeba będzie znaleźć dodatkowe środki (500 mln zł) na likwidację starego portfela.

 

To był grom z jasnego nieba – premier Belka ogłosił w czwartek, że w 21 lipca zmieni się minister finansów. Andrzeja Raczkę zastąpi uchodzący za liberała Mirosław Gronicki. Sensacyjną informację Belka ogłosił podczas uroczystości wręczenia nominacji nowemu ministrowi zdrowia. Wieczorem dodał, że zrobił to, by „uciąć spekulacje”. – Ogłosiłem to dzisiaj, aby rynek dokładnie wiedział, co czeka ministerstwo finansów – powiedział Belka. Według premiera, Gronicki to „jeden z najwybitniejszych polskich ekonomistów”.

 

Rzeczpospolita:

 

Klienci firm ubezpieczeniowych nie grzeszą uczciwością przy zgłaszaniu roszczeń o odszkodowanie – uważa 40 proc. dorosłych Polaków. Ponad połowa z nas jest zdania, że firmy ubezpieczeniowe nie są uczciwe w stosunku do swoich klientów przy wypłacie odszkodowań – wynika z najnowszych badań „Rzeczpospolitej”. Spirala spadku zaufania rozkręca się. Ubezpieczyciele stosują coraz bardziej wyrafinowane metody tropienia oszustów, tworzą specjalne zespoły do walki z przestępczością ubezpieczeniową. Klienci – przekonani, że dostaną mniej niż kwota, na którą się ubezpieczyli – skłonni są do zawyżania swoich roszczeń o odszkodowanie.

 

Volkswagen Bank Polska, dzięki nowym kanałom dystrybucji, bardziej zaangażuje się w finansowanie zakupu samochodów używanych. W tym roku zysk spółki ma przekroczyć 40 mln zł. Volkswagen Bank Polska jest bankiem samochodowym, więc informacja, że zaczął finansować zakup aut używanych, nie powinna dziwić. Jest to jednak nowość, ponieważ tego rodzaju banki koncentrowały się dotychczas na finansowaniu zakupu pojazdów nowych.

 

Dynamika przyrostu internetowych kont bankowych nie słabnie. Na koniec pierwszego półrocza takich rachunków było ponad 2,5 mln. Zwiększa się też – znacznie szybciej niż w ubiegłym roku – liczba tradycyjnych kont. 12 największych banków detalicznych prowadziło na koniec czerwca 13 mln 751 tys. ROR. W ciągu drugiego kwartału tego roku przybyło 200 tys. rachunków osobistych, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy prawie 2,5 mln. Największym przyrostem w drugim kwartale mogą pochwalić się: Raiffeisen Bank Polska (o 9,5 proc.), Lukas Bank (5,1 proc.) oraz Bank BPH (3,8 proc.). Spadki zanotowały trzy banki: Bank Zachodni WBK (-2,4 proc.), Kredyt Bank (-1,1 proc.) oraz CitibankHandlowy (-0,3).