Konta oszczędnościowe w natarciu – Z dzienników
Emerytury na razie bez zmian – Rzeczpospolita
– Nie zmieniamy wieku emerytalnego, ani nie mamy tego w planie legislacyjnym resortu – zapewnia Bożena Diaby, rzeczniczka Ministerstwa Pracy. Nowy system emerytalny stwarza do tego ekonomiczne zachęty, ale wciąż brakuje nam elementu podobnego do tego, jaki wprowadzono w Skandynawii. Tam każdy może przejść na emeryturę w minimalnym wieku 61 lat. Ale państwo włącza się z systemem gwarancji minimalnego świadczenia o kilka lat później, gdy emeryt kończy 65 lat. – tłumaczy Prof. Marek Góra z SGH.
Lokaty na aucie, nadchodzi era kont oszczędnościowych – Gazeta Wyborcza
Lokaty bankowe wychodzą z mody! Już co czwartą złotówkę naszych oszczędności, czyli ponad 65 mld zł, trzymamy na kontach oszczędnościowych dających bezpośredni dostęp do pieniędzy. Najlepsze konta oszczędnościowe konkurują oprocentowaniem ze zwykłymi lokatami: Polbank płaci za pieniądze na koncie oszczędnościowym aż do 6,5 proc, zaś Allianz Bank, Citi Handlowy i Eurobank – po ponad 6 proc. „Skoro nie możemy zapłacić posiadaczom lokat więcej niż 6 proc. w skali roku, to dajmy im chociaż tyle samo na koncie oszczędnościowym, które daje łatwiejszy dostęp do pieniędzy” – kalkulują szefowie banków.
Ekskluzywne sklepy przegrały z kryzysem – Polska The Times
Obroty salonów Emporio Armani czy Hugo Boss są obecnie ok. 15 proc. niższe niż przed rokiem, a w przypadku Max & Co nawet o ponad 20 proc. Jedynie najbardziej luksusowa marka Burberry zachowuje przychody na podobnym poziomie. Już wiadomo, że szybko nie zobaczymy w Polsce butiku Donny Karan DKNY – rozmowy zostały przerwane. Także wejście Tiffany może się opóźnić. Kryzys mocno dał się we znaki też innym sieciom sklepów z odzieżą i obuwiem, zwłaszcza tym z wyższej półki.
Spóźnione dotacje dla firm – Gazeta Prawna
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wstrzymała wypłatę dotacji dla firm, które uzyskały wsparcie na inwestycje w e-biznes – alarmują przedsiębiorcy. Rzecznik agencji mówi, że nie można mówić o opóźnieniach, bo zgodnie z zapisami umów o przyznaniu dotacji PARP ma 70 dni na wypłatę zaliczki. – PARP poinformowała nas, że brakuje jej pieniędzy na wypłatę dotacji w Działaniu 8.1 – mówi GP urzędnik w resorcie rozwoju regionalnego.
Duże kraje toną w długach – Parkiet
Deficyt budżetowy Wielkiej Brytanii wyniósł w lipcu 8 mld funtów (38,9 mld zł) i był największy w skali miesiąca od 1993 r., kiedy zaczęto publikować takie dane. W wyniku recesji znacząco zmniejszyły się wpływy z podatków, a z drugiej strony gwałtownie wzrosły wydatki na zasiłki dla bezrobotnych. Deficyt z ubiegłego miesiąca jest tym bardziej dotkliwy, że przed rokiem brytyjski budżet miał w lipcu nadwyżkę w wysokości 5,2 mld funtów.