Rekorodowo silny złoty – Z dzienników

Gazeta Wyborcza:

Dawniej 22 lipca nie kojarzył się z gospodarką rynkową i swobodą gospodarczą, teraz to się zmieni – stwierdził w czwartek prezydent Aleksander Kwaśniewski, podpisując ustawę o swobodzie działalności gospodarczej i przepisy wprowadzające tę ustawę. Podpisanie ustaw miało niezwykły charakter. Prezydent zaprosił do swego pałacu wielu gości, premiera Belkę, wicepremiera Hausnera, przedstawicieli Sejmu i Senatu oraz przedsiębiorców. Większość nowych przepisów wejdzie w życie 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

Euro kosztowało w ostatnich dniach najmniej od dziesięciu miesięcy, a dolar aż od ponad pięciu lat! Analitycy spodziewają się, że ceny te mogą jeszcze spaść. Od początku maja złoty umocnił się względem euro o 8 proc., a względem dolara – o 12 proc. Umocnienie to jest przede wszystkim zasługą premiera Marka Belki – inwestorom wystarczyło już same jego powołanie, nawet bez wotum zaufania. Złoty silnie zareagował też na przyjęcie przez Sejm ustawy o waloryzacji rent i emerytur w kształcie, który zapewnia oszczędności dla budżetu. – Ustawa przeszła dzięki głosom Platformy Obywatelskiej. To dobrze wróży kolejnym ustawom z planu Hausnera – mówi Marek Węgrzanowski, analityk Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej.

Najpóźniej w pierwszej połowie listopada zadebiutują na giełdzie akcje największego polskiego banku PKO BP. – Prospekt emisyjny trafi do KPWiG „na dniach” – obiecuje prezes Andrzej Podsiadło. Na wczorajszej konferencji prasowej prezes największego banku detalicznego Andrzej Podsiadło oświadczył, że prospekt emisyjny PKO BP jest już w zasadzie gotowy. – Do wyjaśnienia zostały tylko drobne kwestie techniczne. Złożenie dokumentów do KPWiG to kwestia najbliższych godzin lub kilku dni – obiecał Podsiadło. Mimo kilkutygodniowego opóźnienia w stosunku do planów ministra skarbu Jacka Sochy (pierwotnie zakładał on, że prospekt PKO BP zostanie złożony w Komisji do końca czerwca), jesienny termin zapisów na akcje banku nie powinien być zagrożony.

Pod koniec roku liczba klientów detalicznych grupy BRE powinna się zbliżyć do miliona. Zasugerował to wczoraj prezes grupy Wojciech Kostrzewa. Obecnie mBank oraz Multibank – detaliczne ramiona grupy BRE – mają łącznie 800 tys. klientów. Prezes Kostrzewa zakłada, że mBank do końca roku pozyska jeszcze ok. 120 tys. klientów, zaś Multibank – przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy. Szef grupy BRE potwierdził, że mimo zakładanego szybkiego wzrostu skali bankowości detalicznej – ten pion na koniec roku przyniesie grupie jeszcze stratę, choć „drastycznie niższą” od 140 mln zł z ubiegłego roku. Od 2005 r. detal ma dawać grupie BRE zyski, zaś docelowo – ok. 2006 r. – z tej działalności ma pochodzić jedna trzecia jej dochodów.

Rzeczpospolita:

Firma easyJet rozpoczęła sprzedaż biletów na połączenia z Krakowa do Berlina i Dortmundu. Yannis Capodistrias, szef marketingu na Europę Środkową, twierdzi, że jeszcze w tym roku firma może uruchomić kolejne połączenia do Polski. Nie wiadomo, jakie nowe trasy do Polski uruchomi easyJet, ale Yannis Capodistrias zapewnia, że gdyby zapadła decyzja w tej sprawie, zostanie ona natychmiast upubliczniona. Podkreśla, że sytuacja na rynku zmienia się bardzo szybko, i podaje przykład Budapesztu, z którego w maju uruchomiono trzy połączenia, a obecnie firma oferuje siedem tras, przy czym dwie do różnych portów londyńskich.

Gazeta Prawna:

Bez nowoczesnych wyrobów nie mamy czego szukać na unijnym rynku, zwłaszcza że przewaga w eksporcie z racji deprecjacji złotego powoli się kończy. Tymczasem udział wyrobów o zaawansowanej technologii stanowi zaledwie 3 proc. eksportu, gdy w Irlandii 35 proc., w USA 28 proc., a w Niemczech 13 proc. Przyczyny tkwią w historii i bieżących zaniedbaniach w sferze nauki i technologii, w tym w jednostkach badawczo-rozwojowych, które zdaniem złośliwych, zajmują się głównie wynajmowaniem pomieszczeń firmom i instytucjom.

Niepokoją nas roszczenia byłych niemieckich właścicieli z tzw. ziem odzyskanych – przyznał wczoraj w Sejmie minister sprawiedliwości Marek Sadowski. Być może dlatego rząd zmienił zdanie w sprawie projektu ustawy o zamianie użytkowania wieczystego w prawo własności.

Parkiet:

Stawki za ochronę ubezpieczeniową dla przedsiębiorstw skoczyły w tym roku o 125 proc. – wynika z danych nadzoru. Największe podwyżki dotknęły m.in. firm zajmujących się transportem oraz stosujących kredyt kupiecki.