Amerykanie wychodowali sobie potwora – Z dzienników

Bolesny dług Ameryki

W tym roku rząd amerykański może pożyczyć na rynkach finansowych nawet 2,5 bln dol. Tylko w tym tygodniu wyemitował obligacje o wartości ponad 90 mld dol. Taki jest m.in. koszt programów pomocowych dla gospodarki. Niedobór w tegorocznym budżecie państwa wyniesie w USA 1,84 bln dol., co stanowi 13 proc. PKB. W przypadku każdego innego kraju taki stosunek do PKB byłby uznany za niebezpieczny. W ciągu najbliższych lat deficyt budżetu nie spadnie znacząco: w przyszłym roku wyniesie ok. 1,4 bln dol., a w 2011 – 970 mld dol.

Banki spuściły z tonu

W środę po stronie kredytobiorców stanęła Komisja Nadzoru Finansowego: banki nie mogą wykorzystywać zawirowań na rynku do zwiększania własnego zysku kosztem klientów!Komunikat nadzoru podziałał jednak na nich jak kubeł zimnej wody. Banki zaczęły po kolei zapewniać, że nie zamierzają domagać się od klientów dodatkowych zabezpieczeń ani wyższych marż. – Dopóki klienci sumiennie spłacają raty, nie mają powodów do obaw – deklaruje Izabela Świderek-Kowalczyk, rzeczniczka PKO BP. – Nawet gdy pojawią się zaległości w spłacie kredytu, będziemy najpierw szukać rozwiązań ugodowych, chociażby czasowego ograniczenia rat wyłącznie do spłaty odsetek. Podobne deklaracje składają DomBank i Millennium.

LOT chce rozwiązać kontrakty paliwowe

LOT szykuje się do trudnych rozmów z bankami. Mają one doprowadzić do rozwiązania kilkudziesięciu umów na paliwo. Obecnie jest to największym zmartwieniem przewoźnika, bo zawarte w latach 2007 i 2008 kontrakty z sześcioma zagranicznymi instytucjami finansowymi zaowocowały na koniec ubiegłego roku ujemną wyceną spółki na poziomie około 300 mln zł.-„Na pewno nie będą to łatwe negocjacje, bo banki nie są zainteresowane uszczupleniem zysków” – mówi Zbigniew Sałek, wiceszef Międzynarodowego Stowarzyszenia Menedżerów Lotnisk.

Z węgla tylko gaz bo ropa zbyt tania

Badania zlecone przez resort gospodarki wykazały, że przy obecnych światowych cenach opłaca się w Polsce uzyskiwać ten surowiec z węgla kamiennego, którego mamy pod dostatkiem. Problem w tym, że poza kilkoma zakładami chemicznymi, które chcą w ten sposób produkować gaz na własne potrzeby, na razie nikt o tym nie myśli. Badania zlecił wicepremier Waldemar Pawlak jeszcze w ubiegłym roku, kiedy ceny ropy naftowej biły rekordy (sięgnęły nawet 145 dol. za baryłkę). Chodziło także o ustalenie opłacalności produkcji paliw płynnych z węgla. Niestety, przy obecnych cenach ropy naftowej, czyli ok. 45 dol. za baryłkę, o produkcji paliwa w ten sposób nie ma mowy. – Żeby się opłacało, cena baryłki musiałaby przekroczyć 90 dol. A z prognoz do 2030 r. wynika, że będzie ona kosztowała nie więcej niż 75 dol. – mówi Marek Ściążko, dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla.

NBP: w marcu inflacja oczekiwana w ciągu 12 miesięcy wynosi 3,2 proc.

Oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych w marcu wyniosły 3,2 proc. wobec 3,4 proc. w lutym – podał Narodowy Bank Polski.

Bogaci Chińczycy kupują domy w USA

Chińskie media zauważają, że trend ten jest oznaką siły gospodarki Chin, trzeciej na świecie, po USA i Japonii. „Ceny nieruchomości w Ameryce drastycznie spadły” – mówi Yin Guohua, partner w firmie prawniczej, który ostatnio przebywał na 11-dniowej wycieczce w USA z grupą chińskiej elity. „To dobra opcja dla Chińczyków, którzy chcą kupić nieruchomość na inwestycję” – dodaje.