Bankowcy odetchnęli z ulgą – Z dzienników
Gazeta Wyborcza:
Wielu obawiało się, że po 1 maja sprzedaż kredytów mieszkaniowych załamie się, a tymczasem jest ona tylko trochę mniejsza niż w znakomitym dla banków kwietniu. Kwiecień był rekordowy. Np. lider na rynku kredytów mieszkaniowych – PKO BP pożyczył przeszło pół miliarda złotych! Świetne wyniki miały też inne banki, m.in. Bank BPH, GE Bank Mieszkaniowy i BZ WBK. Specjaliści tłumaczyli ten boom kredytowy, będący skutkiem wzrostu popytu na mieszkania, skumulowaniem się kilku czynników. Po pierwsze, dała o sobie znać obawa, że po wejściu Polski do UE mieszkania podrożeją. Po drugie, dopingująco zadziałała zapowiedź wysokiej podwyżki VAT na materiały budowlane i opodatkowania nim działek budowlanych. Po trzecie, banki podjęły walkę o klientów. I wreszcie po czwarte, ożywiła się gospodarka.
Rzeczpospolita:
Nie ma żadnych szans na wprowadzenie minimalnej stawki opodatkowania przedsiębiorstw w Unii Europejskiej. Wiedzą o tym bardzo dobrze Niemcy i Francja, które oskarżają nowe kraje członkowskie o nieuczciwą konkurencję podatkową. Harmonizacji nie chcą ani Komisja Europejska, ani kraje członkowskie. Na razie – jak podał Reuter – ministrowie finansów Francji i Niemiec wysłali list do Brukseli z propozycją ujednolicenia tzw. bazy podatkowej, a więc sposobu, w jaki liczy się obciążenia fiskalne przedsiębiorstw. Proponują też, żeby – „jeśli to możliwe” – zasady liczenia określały minimalną stawkę opodatkowania
Wyjątkowe przychody z lokat pokazuje od kilku miesięcy PZU SA. Na koniec ubiegłego roku, gdy najwięksi konkurenci ubezpieczyciela notowali kilkudziesięcioprocentowe spadki przychodów z inwestycji, PZU pokazało wzrost. W pierwszym kwartale tego roku przychody z inwestycji grupy PZU wzrosły o prawie 50 procent. Jaka jest recepta na mnożenie zysków w sytuacji, gdy największa firma grupy traci klientów? Finansowy światek z zazdrością wskazuje na profesora Stanisława Gomułkę, głównego ekonomistę grupy PZU. To on – w odpowiednim momencie – doradził przeprofilowanie portfela inwestycyjnego grupy. – Faktycznie, namawiałem zarządzających do zmian w polityce inwestycyjnej – przyznaje w rozmowie z „Rz” Stanisław Gomułka. Jednak na dobry wynik wchodzącej w skład grupy spółki PZU Życie miało wpływ również to, że firmie udało się namówić część klientów na zamianę ich wieloletnich polis na odnawiane co roku.
Minister skarbu Jacek Socha przyznał wczoraj w Sejmie, że nie wiadomo, czy utworzenie Polskiej Grupy Kapitałowej z PZU i PKO BP przyniosłoby korzyści. Na pewno opóźniłoby zaplanowaną na ten rok prywatyzację banku. Minister odpowiedział wczoraj na pytanie posła SLD Grzegorza Tuderka o losy tzw. Polskiej Grupy Kapitałowej, której utworzenie z PZU i PKO BP zapowiedział poprzedni szef resortu skarbu Zbigniew Kaniewski. Jacek Socha w jednym z wywiadów przyznał, że fuzja PKO BP i PZU nie jest dobrym pomysłem. Wczoraj tłumaczył posłom, że nie został zakończony konflikt z mniejszościowym udziałowcem PZU, konsorcjum Eureko. W założeniach prywatyzacji na 2004 r. jest przewidziana sprzedaż takiego pakietu akcji PKO BP, by skarb państwa zachował udział większościowy.
Gazeta Prawna:
Projekt nowej dyrektywy Unii Europejskiej, w sprawie zdolności patentowej wynalazków realizowanych za pomocą komputera, zezwala w istocie na opatentowanie programów komputerowych. Gdyby został przyjęty, programy komputerowe z wykorzystaniem konkretnych rozwiązań mogłyby być tworzone tylko wtedy, gdy zapłaci się właścicielom patentów. Niebezpieczeństwo jest bardzo poważne, jeśli wziąć pod uwagę, jak wiele pomysłów składa się na program komputerowy. Mogłoby to oznaczać upadłość dla wielu producentów darmowego lub taniego oprogramowania.
Już na przełomie czerwca i lipca Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie kolejną akcję informowania o stanie kont emerytalnych. Listów z ZUS może spodziewać się w ciągu wakacji około 12,1 mln osób urodzonych po 1948 r., czyli niemal co drugi Polak w wieku zdolności do pracy (15-64 lata). ZUS musi też do końca tego roku wysłać informację o składkach za lata 1999-2001. –Planujemy rozpocząć wysyłanie listów z danymi za ten okres w ostatnim kwartale br. – powiedziała „GP” rzecznik ZUS Anna Warchoł.