Rekordowe wyniki gospodarki w pierwszym kwartale – z dzienników.

Gazeta Wyborcza:

Międzynarodowa agencja ratingowa Standard & Poor’s podniosła ocenę wiarygodności Polski. Złoty i indeksy giełdowe powędrowały w górę. Standard & Poor’s (S&P) podniósł ocenę zadłużenia Polski (do A-) oraz złotego (do A/A1).

Koniec konkursów na dyrektorów izb i naczelników urzędów skarbowych? Rząd chce, by mianował ich minister finansów. Opozycja jest przeciw. W czwartek Sejm rozpoczął prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o izbach i urzędach skarbowych.

Gdy jedni pomstują na rosnące ceny mieszkań, inni zacierają ręce, i to nie tylko firmy budowlane. Na budowlanym boomie krocie zarabiają giełdowi inwestorzy. – Teraz czuję się jak milioner – cieszył się wczoraj pan Robert. – Dwa lata temu kupiłem po złotówce tysiąc akcji spółki giełdowej Gant, która prowadziła sieć kantorów. Potem Gant zajął się budowaniem mieszkań i jego akcje podrożały sto razy – chwalił się.

Obecny system finansowania Unii Europejskiej oparty na składkach członkowskich jest niesprawiedliwy, niedemokratyczny i kompletnie niezrozumiały dla europejskich obywateli. Konieczna jest jego gruntowna reforma – przekonuje Parlament Europejski

Rzeczpospolita:

Kazachstan jest gotów przystąpić do budowy polsko-ukraińskiego rurociągu, który umożliwi transport kaspijskiej ropy do Europy. Ale chętnie widziałby w tej inwestycji także Rosjan. To zaś dla polskich władz jest trudne do przyjęcia.

Pakt społeczny miał być negocjowany tylko ze związkami zawodowymi – przyznał wczoraj premier. Dopiero „Solidarność” przekonała go, że potrzebny jest trzeci partner: pracodawcy. Dodał, że jeśli Komisja Trójstronna nie porozumie się w sprawie umowy społecznej, powróci do pierwszego pomysłu.

Pięć ofert wpłynęło w konkursie na prezesa Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych – wynika z informacji „Rz”. Wczoraj rada nadzorcza Agencji przejrzała zgłoszenia kandydatów.

Do obsługi gigantycznych środków unijnych, które napłyną do Polski w najbliższych latach, rodzime samorządy potrzebują ponad 4 tys. wykwalifikowanych urzędników. A tych jest za mało. Wielu specjalistów pracuje dla firm prywatnych. Rywalizację o tych, którzy jeszcze nie uciekli do biznesu, rozpoczęły urzędy wojewodów i marszałków.

Gazeta Prawna:

Minister finansów Zyta Gilowska wykluczyła wczoraj możliwość objęcia od 1 stycznia 2008 r. preferencyjną 7-proc. stawką VAT materiałów budowlanych wykorzystywanych przez inwestorów stawiających domy tzw. systemem gospodarczym. Niższym VAT mają zostać objęte mieszkania i domy kupowane od deweloperów o powierzchni odpowiednio – do 120 mkw. i 220 mkw., a także część remontów. We wtorek projektem ma zająć się rząd.

Rekordowe wyniki gospodarki z pierwszego kwartału pozwalają przedsiębiorcom liczyć na utrzymanie się pozytywnych tendencji w gospodarce także w drugim kwartale. Za jej wzrost będą wciąż odpowiadały trzy motory: inwestycje, konsumpcja prywatna i eksport. Siłą napędową będą wciąż firmy z branży budowlanej i motoryzacyjnej.

Senatorzy chcą, żeby ubezpieczyciele byli bardziej dotkliwie karani za opóźnienia w wypłacie odszkodowań. Proponują przy okazji nowelizacji kodeksu cywilnego zapisać, że będą musieli za czas opóźnienia płacić tzw. odsetki maksymalne, czyli obecnie 22 proc. w skali roku. Ich wysokość to czterokrotność wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego, która wynosi obecnie 5,5 proc.

Puls Biznesu:

Bartimpex, należący do Aleksandra Gudzowatego, ponownie staje się języczkiem uwagi w relacjach między Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG) a Gazpromem, rosyjskim potentatem gazowym. To od poparcia Bartimpeksu zależy pozycja PGNiG w Gas Tradingu, a co za tym idzie — w EuRoPol Gazie eksploatującym gazociąg jamalski, który tłoczy rosyjski gaz na zachód Europy. Poparcia jednak nie widać.