TP SA stawia na szerokopasmowy Internet – Z dzienników
Szerokim frontem do sieci. Szerokopasmowy internet w Polsce nabiera rozpędu. W tym roku do gry zdecydowanie włączyła się TP SA, wyprzedzając sieci telewizji kablowej. Ale część klientów narzeka na jakość usług i długie oczekiwanie na instalację. Na początku roku TP SA miała zaledwie kilkanaście tysięcy klientów Neostrady, czyli szerokopasmowego łącza internetowego. Łącze to było szybkie wówczas raczej tylko z nazwy, bo użytkownicy chwilami nie mogli w ogóle się dostać do sieci. TP SA zaczęła sieć modernizować, a klientom zwracała część abonamentu. Dziś TP SA ma ponad 180 tys. klientów Neostrady – to więcej niż telewizje kablowe, które do tej pory w Polsce królowały na rynku szerokopasmowego internetu.
Gazeta Wyborcza, str. 20
Nowinka na rynku funduszy. Wkrótce na powierniczym rynku pojawią się fundusze inwestujące jednocześnie w Polsce i za granicą. Czy ta nowinka ma szanse się przyjąć? Dwa fundusze o bardzo swobodnej polityce inwestycyjnej zamierza na przełomie stycznia i lutego wprowadzić do swojej oferty jedno z najmniejszych towarzystw funduszy inwestycyjnych – katowickie GTFI. Ona fundusze ma charakteryzować bardzo elastyczna polityka inwestycyjna, tzn. jeśli w Polsce perspektywa zysków nie będzie najlepsza, to nawet 100 proc. pieniędzy może być lokowane w papiery zagraniczne.
Gazeta Wyborcza, str. 23
Nie ma warunków do przyspieszenia. W obecnych warunkach w Polsce nie jest możliwy długi okres szybkiego wzrostu gospodarczego. Gdyby PKB zaczął rosnąć zdecydowanie szybciej niż teraz, okazałoby się, że zaniedbana infrastruktura uniemożliwia utrzymanie wysokiego tempa rozwoju. Mamy za mało dobrych dróg, dużych lotnisk, a wiele firm nie jest w stanie przeprowadzić koniecznych operacji finansowych, gdyż brakuje fachowców i komputerów.
Rzeczpospolita, str. B1
Budować i spać spokojnie. Deweloper nie będzie mógł swobodnie dysponować pieniędzmi klientów, przeznaczając je np. na dokończenie innych budów, gdyż będą one gromadzone na rachunku powierniczym. Nie będzie też mógł dowolnie ustalać wysokości kar umownych i odsetek karnych, gdyż ich maksymalna wysokość będzie ustawowo określona – takie m.in. zapisy znajdują się w projekcie ustawy o ochronie nabywcy w umowach deweloperskich przygotowanym przez Urząd Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast.
Rzeczpospolita, str. D1
Droga przez mękę. Tysiące ludzi – ustalających swój kapitał początkowy bądź odchodzących na emerytury – poszukują i będą poszukiwać własnej dokumentacji płacowej. Mało kto kompletował takie dokumenty starannie. Tymczasem, jak ustaliła „Gazeta Prawna”, byli pracodawcy, oddziały ZUS oraz właściciele małych firm odmawiają wydawania zaświadczeń o wysokości zarobków, zasłaniając się nieistniejącymi przepisami o archiwizowaniu dokumentów. Osoby takie są odsyłane do archiwów państwowych, gdzie z góry wiadomo, że niewiele się znajdzie.
Gazeta Prawna, str. 1
Budować i spać spokojnie. Koniec z nieuczciwym eliminowaniem konkurencji. Świadek koronny i wysokie kary mają zapobiec tajnym porozumieniom firm. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przygotował kolejną już nowelizację ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Projekt jest na razie na etapie uzgodnień międzyresortowych. Już teraz wiadomo jednak, że zawiera wiele nowatorskich rozwiązań, które bardzo uprzykrzą życie nieuczciwym przedsiębiorcom.
Puls Biznesu, str. 8