Aktywa światowych OFE w 2003 przekroczyły 11 bln euro – Z dzienników
Gazeta Wyborcza
Na koniec 2003 r. aktywa otwartych funduszy inwestycyjnych na całym świecie przekroczyły 11 bln euro. Blisko połowa z tego była ulokowana w funduszach akcyjnych, które biły rekordy popularności. Z podsumowania przygotowanego na zlecenie Międzynarodowego Stowarzyszenia Funduszy Inwestycyjnych wynika, że w ujęciu euro cały rynek urósł w zeszłym roku o 2,3 proc. Gdyby zmierzyć go jednak w taniejącym dolarze, zwyżka sięgnęłaby aż 23 proc! To w głównej mierze wynik entuzjazmu inwestycyjnego z powodu spadku ryzyka geopolitycznego, który ogarnął świat po zakończeniu w kwietniu zeszłego roku wojny w Zatoce Perskiej.
Sprzedawcy samochodów używanych mają twardy orzech do zgryzienia – Ministerstwo Finansów o nich zapomniało. O problemie sprzedawców używanych samochodów opowiedział nam czytelnik ze Śląska. Otóż sprzedawcy tacy kupują auta od ludzi, a następnie sprzedają je z zyskiem. Dotychczas płacili VAT tylko od różnicy cen. Jeżeli więc np. handlarz kupił samochód za 40 tys. zł, a sprzedał za 45 tys., to płacił 1100 zł VAT (22 proc. od 5 tys.).
Vobis – interes za 12 mln euro. Dlaczego włoski Bank Intesa niemal za darmo oddał polskim udziałowcom kontrolę nad firmą Vobis – dużym dystrybutorem sprzętu komputerowego? Jeszcze do niedawna Vobis należał do potężnego włoskiego Banku Intesa. Teraz głównym akcjonariuszem dystrybutora jest mała szczecińska firma PC Factory, w której pierwsze skrzypce gra biznesmen Dariusz Pietraszkiewicz. Początkowo miał tylko 7 proc. udziałów w Vobisie, ale stosując liczne kruczki prawne, systematycznie, krok po kroku, jak najmniejszym kosztem pozbywał się Włochów ze spółki. Robił to tak skutecznie, że ci ostatni – choć stracili przynajmniej 10 mln euro – już nawet nie próbują odzyskać kontroli nad swoją polską inwestycją.
Rzeczpospolita
Kilkaset milionów, a być może nawet miliard euro rocznie: tyle mogą zaoszczędzić firmy transportowe na zniesieniu kontroli towarów na granicach Polski z krajami Unii Europejskiej i innych ułatwieniach związanych z integracją. Za koszty przewozu o 1/5 mniej powinni zapłacić eksporterzy.
Kwiecień był kolejnym miesiącem poprawy koniunktury w przemyśle przetwórczym: firmy informowały o zwiększeniu produkcji, portfela zamówień i zatrudnienia, a także o wzroście cen. Zmniejszyła się uciążliwość większości barier działalności gospodarczej. Rosną wydatki inwestycyjne przedsiębiorstw na maszyny i urządzenia, maleją nakłady na budynki.
Prawdopodobnie po wakacjach w obrocie giełdowym znajdą się kontrakty terminowe (futures) na obligacje. Wprowadzeniem tego instrumentu zainteresowane były banki, które od 1 maja mogą być bezpośrednimi uczestnikami warszawskiej giełdy.
Wspaniały stadion piłkarski w Düsseldorfie, lotnisko XXI wieku oddane „pod klucz” w niemieckim Lipsku – to przykłady obiektów wybudowanych i użytkowanych dzięki leasingowi zwrotnemu nieruchomości. W Polsce ten rodzaj leasingu, choć stosowany od ponad czterech lat, jest zbyt rzadko wykorzystywany, biorąc pod uwagę efekty, jakie można dzięki niemu osiągnąć.
Gazeta Prawna
Już wkrótce Państwowa Inspekcja Pracy nie będzie mogła tak swobodnie jak dotychczas kontrolować pracodawców. W projekcie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej znalazły się propozycje, aby pracodawcę mógł w danej chwili kontrolować tylko jeden z uprawnionych do tego organów. Oznacza to, że PIP będzie musiała poczekać z kontrolą nierzetelnego pracodawcy, jeżeli jest on kontrolowany np. przez sanepid.