Holenderskiej spółce należy się kontrola nad PZU – Z dzienników

Gazeta Wyborcza

Eureko należy się kontrola nad PZU. Niezależnie od wyroku Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego – wynika z dokumentu Ministerstwa Skarbu Państwa, do którego dotarła „Gazeta”. Zniecierpliwieni wydłużającym się sporem Holendrzy są gotowi pohamować apetyt. Być może jeszcze w tym tygodniu podpiszą z ministrem skarbu nowe porozumienie.

Życzenia świąteczne i noworoczne przez telefon mogą cię w tym roku znacznie mniej kosztować niż w poprzednich latach. To efekt większej konkurencji i obniżek cen, wciąż jednak bardzo wysokich. Dziś radzimy, jak łączyć się najtaniej przez cały rok. Czy to za granicę, do innego miasta, na komórki, czy tylko lokalnie.

Czy będzie porozumienie w sprawie ujednolicenia stawek VAT? Resort gospodarki chce, żeby budżet na nim zyskał, a dodatkowe pieniądze poszłyby na walkę z bezrobociem. Resort finansów chce żeby ujednolicenie było dla budżetu neutralne. Według wicepremiera Jerzego Hausnera w najbliższy wtorek rząd podejmie „kierunkową decyzję” w sprawie obniżki podatku VAT. Nie przyjmie jednak projektu ustawy.

Sezon przedświąteczny to dla sklepów internetowych czas żniw. W tym roku w Polsce nawet 700 tys. osób może kupić gwiazdkowe prezenty w sieci – wskazują badania. W USA handel internetowy na dobre wszedł już do przedświątecznych nawyków klientów.

– To oni nas rozłożyli – mówi o funduszu inwestycyjnym Crescent Tomasz Sudoł, jeden z właścicieli Air Polonii. W poniedziałek właściciele tanich linii lotniczych mają się spotkać z inwestorem. Sudoł twierdzi, że na spotkanie mają przyjechać do Warszawy przedstawiciele firmy Crescent, odpowiedzialnej za finanse. Zapowiada, że jeśli nie dadzą spółce pieniędzy, udziałowcy wystąpią do sądu o odszkodowanie. Prezes Jan Litwiński zapewnia, że rozmawia z inwestorami. – Jest jedna grupa z Polski, jedna z Europy, są też Amerykanie – mówi. Nie wiadomo, kiedy zapadnie decyzja o tym, czy inwestorzy zechcą wyłożyć pieniądze na Air Polonię.

Rzeczpospolita

Dolar, waluta, w której tradycyjnie Polacy trzymali oszczędności i dokonywali najpoważniejszych zakupów, schodzi w naszym kraju na drugi plan. Zrażeni załamaniem jego wartości zdecydowanie preferujemy euro. – To głęboka zmiana psychologiczna – uważa Karel Lannoo z brukselskiego Centrum Europejskich Studiów Politycznych. – Czesi i Węgrzy od dawna za punkt odniesienia uznawali niemiecką markę, a potem euro. Proamerykańscy Polacy promowali dolara.

Polacy wciąż najczęściej kontaktują się z bankiem, przychodząc osobiście do oddziału, mimo że przez Internet lub telefon mogliby załatwić sprawy wygodniej, szybciej i taniej. Zdaniem bankowców najbliższe lata przyniosą rozbudowę sieci placówek, także z myślą o doradztwie.

Gazeta Prawna

Za kilkanaście dni, z końcem 2004 r., definitywnie pożegnamy tzw. dużą ulgę budowlaną. Prawo do odliczeń utracą bowiem nawet podatnicy korzystający z nich przez ostatnie trzy lata na zasadzie tzw. praw nabytych. Jest ich wciąż kilkaset tysięcy, z czego znaczny odsetek nie zdaje sobie sprawy, że jest sposób, by na kolejne lata przedłużyć sobie prawo do płacenia niższego podatku z tytułu budowy własnego lokum.

Zdaniem pytanych przez „GP” ekspertów, czekająca na publikację w Dzienniku Ustaw nowela ustawy o PIT ma równie dużo wad, co i zalet. Poza nową stawką podatku, za najgorsze rozwiązanie uznano wyłączenie z kosztów niewypłaconych lub niepostawionych do dyspozycji pracowników wynagrodzeń, a także niewpłaconych składek ZUS. Zamiast bowiem uderzyć w nierzetelnych płatników, przepis ten nieoczekiwanie dotknął wszystkie firmy. Pojawiły się też już pierwsze zapowiedzi zaskarżenia nowelizacji do TK. Co więcej, również minister finansów Mirosław Gronicki zapytał Trybunał, czy wszystkie przepisy nowelizacji są zgodne z konstytucją.