Do przyjęcia euro potrzebne są reformy – z dzienników.

PAP

Stało się, ropa poniżej 100 dolarów za baryłkę
Ropa naftowa mocno tanieje w poniedziałek na giełdach paliw z powodu informacji, że rafinerie na wybrzeżach Zatoki Meksykańskiej nie mają większych uszkodzeń po przejściu huraganu Ike. Baryłka lekkiej ropy WTI na NYMEX, w handlu elektronicznym, staniała w poniedziałek rano czasu europejskiego o 2,72 USD, czyli 2,7 proc., do 98,46 USD.

Gazeta Wyborcza

Lehman Brothers nad przepaścią
Jeden z najstarszych i największych amerykańskich banków inwestycyjnych Lehman Brothers stanął na skraju upadku z powodu kryzysu hipotecznego, co może wywołać wstrząs na giełdach. Gorączkową akcją ratunkową zajął się amerykański bank centralny Fed. Niedawno rząd USA przejął kontrolę nad dwoma największymi bankami hipotecznymi. Jednak w piątek w panikę wprawiły inwestorów nieoficjalne doniesienia, że rząd wcale nie zamierza angażować pieniędzy w ratowanie kolejnego komercyjnego banku. W efekcie akcje Lehman Brothers zanurkowały o 14 proc., do zaledwie 3,65 dol. Dokładnie przed rokiem papiery były warte blisko 58 dol., czyli straciły zawrotne 94 proc. Wywołało to natychmiast reakcję łańcuchową w całym sektorze finansowym – inwestorzy pozbywali się także akcji ubezpieczyciela AIG i banku Merrill Lynch.

Rzeczpospolita

Aby przyjąć euro, trzeba przyspieszyć reformy
Przyjęcie europejskiej waluty w 2011 r. jest realne ekonomicznie i na pewno się Polsce opłaci – stwierdził w sobotę w radiu RMF były szef NBP Leszek Balcerowicz. Ekonomista nie ukrywa jednak, że korzyści zamiany złotego na wspólnotową walutę odczujemy, jeśli zostaną spełnione warunki, które też umocnią nasz wzrost. Leszek Balcerowicz uspokajał też, że euro nie musi oznaczać skoku cen. Co więcej, nie znam żadnych poważnych badań ekonomicznych, w odróżnieniu od wypowiedzi rozmaitych polityków, które by wskazywały, że jakikolwiek kraj, który przyjął euro, na tym gospodarczo stracił – podsumował.

Dziennik

Polacy marzą o zarabianiu w euro
Jutro premier wraz z resortem finansów zaczyna ustalać harmonogram prac nad wprowadzeniem euro. „Ponad połowa Polaków jest za? To nieoczekiwanie dużo, biorąc pod uwagę czarną propagandę, jaką wspólnej walucie robi PiS” – komentuje nasz sondaż znany ekonomista prof. Jan Winiecki. Wraz ze zmianą konstytucji trzeba poprawić wiele ustaw. To ryzykowna strategia, ale jedyna, która może dać nam euro już w 2011 r. By ją realizować, wystarczy współpraca rządu i NBP. A prezes Sławomir Skrzypek konsekwentnie deklaruje gotowość i do współpracy, i do wprowadzenia euro, kiedy tylko rząd będzie chciał.

Puls Biznesu

Rynki finansowe są blisko dna
Zapowiadana transakcja przejęcia przez Bank of America (BoA) trzeciego pod względem wielkości banku inwestycyjnego w USA Merrill Lynch i brak działań rządu w sprawie Lehman Brothers wskazuje, że rynki finansowe są już blisko dna – ocenia Mark Mobius, prezes Templeton Asset Management Ltd.

Polska

Euro to tańsze kredyty, ale i wyższe ceny
Im mocniejszy złoty, tym lepiej dla nas w momencie wejścia do strefy euro. Najprościej mówiąc, dzięki temu po przyjęciu europejskiej waluty dostaniemy wyższe wynagrodzenia i emerytury. Jeżeli chodzi o kredyty, Zostając przy kredycie w złotym, co prawda jego oprocentowanie spadnie do poziomu stóp w strefie euro (obecnie 4,25 proc.), ale kredytobiorca ryzykuje niekorzystnym dla siebie przelicznikiem walutowym. Rozsądne jest więc przewalutowanie na franka szwajcarskiego lub euro – w takim przypadku po wejściu do Eurolandu nie ma co prawda ryzyka kursowego, ale jest za to wyższe oprocentowanie niż w przypadku kredytu we franku szwajcarskim. Bez względu jednak na to, po jakim kursie przyjmiemy europejską walutę, na jej wprowadzeniu skorzystają przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy dzisiaj borykają się z wahaniami kursowymi w handlu zagranicznym.