Ryanair będzie latać do Polski – Z dzienników
Gazeta Wyborcza:
Największa europejska tania linia lotnicza Ryanair będzie latała do Polski. Irlandzki przewoźnik chce otworzyć połączenia z kilku polskich miast do Londynu. Ryanair, jeden z prekursorów tanich przewozów, chce zacząć obsługiwać połączenia z polskimi portami lotniczymi. To oznacza zmiany na polskim rynku – ale dopiero od początku sezonu letniego w przyszłym roku, kiedy to samoloty tych linii zaczną latać na polskie lotniska.
Na warszawskiej giełdzie na ogół nie opłaca się trzymać akcji kupionych w ofertach publicznych. Chyba że są to akcje dużych państwowych spółek. Na parkiet trafiły właśnie akcje takiej spółki – PKO BP. Jak będzie w ich przypadku?
Nawet do końca przyszłego roku nie dowiemy się, jak będzie wyglądać znoszenie ceł w światowym handlu. Atmosfera rozmów WTO w tej sprawie podobno wreszcie jest dobra, ale negocjacje przeciągają się niemiłosiernie.
Choć w przyszłym roku mają powstać obiekty o łącznej powierzchni aż 500 tys. m kw., to specjaliści twierdzą, że rynek nasyci się jeszcze nieprędko. Tylko w zeszłym tygodniu o planach budowy w Polsce ośmiu do dziesięciu centrów handlowych poinformowała węgierska firma TriGranit. Własciciel spółki Sandor Demjan na konferencji stwierdził enigmatycznie, że chce je ulokować w największych miastach kraju.
Rzeczpospolita:
W Unii nasila się walka między obrońcami dużego wspólnego budżetu a zwolennikami oszczędności. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, koalicję niezadowolonych z propozycji cięć w wydatkach montuje Hiszpania. Zaprosiła do niej Polskę.
359 kilometrów – tyle w nadchodzących trzech latach powstanie w naszym kraju autostrad. W Hiszpanii co roku buduje się przynajmniej o 100 kilometrów więcej. Dlaczego w Polsce tempo jest trzy razy wolniejsze? To wynik słabości administracji, skomplikowanych przepisów, braku wizji rozwoju.
Gazeta Prawna:
Niektórym spółkom węglowym w 2003 roku umorzono nawet 740 mln zł zaległych podatków. Znaczne kwoty podarowano również innym firmom. Obecnie, po wejściu Polski do Unii Europejskiej przedsiębiorcom korzystającym jednocześnie z pomocy publicznej będzie znacznie trudniej uzyskać umorzenie dużych zaległości podatkowych.
Najemcy mieszkań muszą się liczyć z możliwymi podwyżkami czynszów po 1 stycznia 2005 r. – tak wynika z nowelizacji przepisów o ochronie praw lokatorów uchwalonej przez Sejm. Właściciele będą mogli swobodnie podnieść czynsze o 10 proc. Większe podwyżki będą musiały być uzasadnione, a lokatorzy mogą domagać się przedstawienia kalkulacji, można też będzie zakwestionować je w sądzie.
Premier Belka zapowiedział, że rząd oceni jutro sytuację po odrzuceniu przez Sejm dwóch ustaw wchodzących w skład tzw. planu Hausnera. Posłowie nie zgodzili się na podwyżkę składek na ZUS dla właścicieli małych firm ani na zmiany w sposobie przyznawania oraz wypłacania emerytur i rent przez ZUS. – Uszczerbek w oszczędnościach z powodu odrzucenia przez Sejm tych dwóch ustaw wyniesie w 2005 r. ok. 1,8 mld zł – powiedział po głosowaniu minister polityki społecznej Krzysztof Pater. Dodał, że rząd wróci do pomysłu różnicowania składek na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców.