Gospodarka Chin rozwija się zawrotnym tempie – Z dzienników
Gazeta Wyborcza
Polskie drogi: będzie węziej, czyli bezpieczniej. Takiej operacji – zamiany asfaltowych poboczy na tradycyjne, ziemne – poddawany jest właśnie 5,5-kilometrowy odcinek drogi krajowej nr 43 Częstochowa – Poznań. Okazją jest remont bardzo zniszczonej nawierzchni.
Chińczycy już od dobrych kilku lat próbują nieco schłodzić swoją rozgrzaną gospodarkę, ale rozwija się ona coraz szybciej. W II kw. tego roku rosła w tempie 11,9 proc., najszybciej od prawie dwunastu lat. – Władze mogą nie nazywać tego przegrzaniem, ale prawda jest taka, że wyniki są nieprawdopodobnie wysokie – mówi Tai Hui, ekonomista Standard Chartered Bank w Hongkongu.
Dzięki wprowadzeniu tzw. emerytur małżeńskich żona po śmierci męża dostanie jego emeryturę. Odkładane przez lata w funduszach emerytalnych oszczędności nie przepadną – taką decyzję w piątek podjął wicepremier Przemysław Gosiewski. Jednak jak ujawniła w weekend „Gazeta”, taka emerytura małżeńska będzie niższa o 30 proc. od emerytury indywidualnej. Nie skorzystają z niej też wszyscy Polacy. Nie będą mogli pobierać jej najmniej zarabiający.
Od pewnego czasu polski eksport rośnie nieco słabiej. – Aby go rozruszać, potrzebna jest specjalna instytucja wspierająca eksporterów za granicą – mówią przedsiębiorcy. Według danych Narodowego Banku Polskiego w zeszłym roku polski eksport wzrósł o ponad 20 proc., w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku „tylko” o 14,4 proc.
Rzeczpospolita
Jedna trzecia Polaków po 50. roku życia planuje pracować tak długo, jak to będzie możliwe. Co ósmy zamierza zostać w pracy nawet po ukończeniu 65 lat – wynika z informacji Głównego Urzędu Statystycznego, do których dotarła „Rz”. – Chciałbym wierzyć, że ludzie zrozumieli, że im dłużej pracujemy, tym jest to dla nas korzystniejsze, gdyż nowy system emerytalny promuje każdy dodatkowy rok pracy – mówi prof. Marek Góra z SGH, współautor reformy emerytalnej.
Zapowiada się gorący okres. Po kilku latach wycofywania się z Polski pięć nowych towarzystw szykuje się do podboju naszego kraju. Największy hiszpański ubezpieczyciel MAPFRE otwiera swój oddział w Warszawie – wynika z informacji „Rz”. Początkowo MAPFRE planowało otworzyć biuro i działać w Polsce na podstawie jednolitej europejskiej licencji.
Właściciele gruntów, którzy nie mogli przez lata na nich budować, ponieważ gminy zarezerwowały je pod inwestycje publiczne, mogą walczyć w sądzie o odszkodowanie. Drogę otwierają im dwa wyroki Trybunału strasburskiego.
Według badań Instytutu Logistyki i Magazynowania przygotowywanych na zlecenie Ministerstwa Gospodarki, które zostaną opublikowane w najnowszym raporcie „Elektroniczna gospodarka w Polsce – Raport 2006”, zdecydowanym liderem wśród polskich województw pod względem największej liczby zarejestrowanych sklepów internetowych jest województwo mazowieckie. (27,2 proc. sklepów).
100 mln euro rocznie może zarobić Polska na handlu jednostkami pochłaniania dwutlenku węgla przez nasze lasy. Zainteresowana jest m.in. Japonia.
Gazeta Prawna
W sierpniu Komisja Europejska zaskarży Polskę do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu w sprawie Rospudy. Jeszcze w tym roku ruszy rozpatrywanie skargi Komisji na akcyzę na prąd. Coraz częściej żąda się od nas podporządkowania decyzjom i dyrektywom, ale też polskie przedsiębiorstwa coraz śmielej odwołują się od decyzji organów unijnych. Od czasu naszego wejścia do Wspólnoty ETS w Luksemburgu rozpatrywał 79 naszych spraw (na 3580 ogółem).
Powraca pomysł nawiązania współpracy pomiędzy polskim i węgierskim koncernem paliwowym, czyli kierowanym przez Zsolta Hernadiego MOL-em, a zarządzanym przez Piotra Kownackiego Orlenem. Z informacji GP wynika, że po tym, jak austriacki OMV zapowiedział wrogie przejęcie MOL-a, przedstawiciele węgierskiej spółki nawiązali kontakt z władzami Orlenu. Alians z polską firmą byłby korzystniejszy niż przejęcie przez OMV.
Resort zdrowia przygotował projekt nowelizacji ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Zastąpiłaby ona ustawę obowiązującą od 1991 roku i ponad 40 razy nowelizowaną. Przede wszystkim szpitale wybierałyby formę, w której chciałyby funkcjonować. Mogłyby działać tak jak dotychczas, jako samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej, lub przekształcić się w spółkę o ograniczonej odpowiedzialności lub akcyjną.
Indeksy giełdowe biją kolejne rekordy, a w ślad za nimi pęcznieją oszczędności Polaków powierzone funduszom inwestycyjnym. Okazuje się jednak, że zyski wypracowane przez fundusze o podobnej strategii inwestycyjnej różnią się od siebie dwu-, a nawet trzykrotnie. Gazeta Prawna sprawdziła, które fundusze najsłabiej wykorzystały giełdową hossę.
Puls Biznesu
Po miesiącach niepewności już wszystko jasne. Odkładający w OFE będą mogli wybrać czy dostaną emeryturę indywidualną, indywidualną z 10-letnim gwarantowanym okresem płatności czy małżeńską. Rząd nie uległ presji lobby ubezpieczeniowego, które nalegało na wykreślenie małżeńskiej.
Sygnity może się znaleźć wkrótce w centrum zainteresowania inwestorów giełdowych. W tym tygodniu w powstałej z połączenia Emaksu i Computerlandu spółce nastąpią zmiany w zarządzie. Według nieoficjalnych informacji „Pulsu” przesądzona jest zmiana prezesa, pojawi się też prawdopodobnie nowy wiceprezes do spraw sprzedaży. Kandydatów na szefa spółki jest dwóch: Dariusz Śliwowski, były wiceprezes CL, a obecnie pracownik IBM oraz Piotr Kardach, obecny wiceprezes (wcześniej prezes Emaksu).
Parkiet
Już wkrótce na warszawskiej giełdzie mogą pojawić się akcje kolejnej dużej zagranicznej firmy działającej w branży energetycznej. Chodzi o austriacką firmę Meinl International Power. Spółka należąca do grupy kapitałowej Meinl właśnie kończy zbieranie zapisów w międzynarodowej ofercie publicznej. Chce zebrać od inwestorów 750 mln euro. 1 sierpnia jej akcje mają zadebiutować na giełdzie w Wiedniu.