WIG20 jednak nie „szura po dnie” – Z dzienników
Po gorącym lipcu trzeba odpocząć – Puls Biznesu
Przed miesiącem mówiono, że w lipcu WIG20 może nawet szurać po dnie. Teraz skrajnych prognoz już nie ma. Optymiści obstawiają, że na koniec sierpnia WIG20 osiągnie 2250 pkt. Pesymiści przestrzegają przed spadkiem do 1800 pkt.
Mniej depozytów, więcej kredytów – Rzeczpospolita
Bankowcy przyznają, że tak silna konkurencja na rynku depozytowym, jaką obserwowaliśmy w ostatnich miesiącach, niedługo się zakończy. – W najbliższych sześciu miesiącach wygasać będzie tzw. wojna depozytowa. Banki pozyskały w ostatnich miesiącach dużą ilość lokat, ale permanentne dopłacanie do depozytów nie może trwać zbyt długo – uważa Hubert Pałgan, dyrektor Departamentu Sprzedaży w MultiBanku. Jego zdaniem po okresie osłabienia akcji kredytowej w 2010 r. będziemy obserwować wzrost skłonności do zaciągania kredytów gotówkowych.
Rząd kontra dług – kto kogo pokona – Gazeta Wyborcza
Dług sektora finansów publicznych przekracza 55 proc. PKB, rynki finansowe zaczynają postrzegać Polskę jako kraj niestabilny. To wywołuje reakcję łańcuchową: złoty słabnie, koszt obsługi pożyczek wyraźnie rośnie, sam dług pęcznieje coraz bardziej. Rząd musi podjąć bardzo niepopularne działania, które mogą zaprzepaścić wyborcze szanse Platformy Obywatelskiej.
Fortis Bank i Dominet Bank już razem – forsal.pl
Sąd zarejestrował połączenie Fortis Bank Polska i Dominet Bank. Połączenie zostało dokonane poprzez przeniesienie majątku Dominet Banku na Fortis Bank Polska w zamian za nowo wyemitowane akcje dla dotychczasowych akcjonariuszy Dominet Banku. Plan połączenia został przyjęty przez Fortis Bank 25 listopada ub. roku, zaś wpisanie połączenia do rejestru przedsiębiorców KRS nastąpiło w dniu 31 lipca 2009 roku. Wcześniej, 8 lipca banki otrzymały pozwolenie Komisji Nadzoru Finansowego.
Banki płacą haracz zagranicznym partnerom – Dziennik
Banki oficjalnie nie chcą mówić, ile płacą za używanie nazwy czy barw grupy kapitałowej, do której należą. Nieoficjalnie przyznają jednak, że płacą taki haracz na rzecz swoich zagranicznych partnerów. Wydatki te można jedynie oszacować na podstawie informacji, jakie rodzime banki podają w swoich rocznych sprawozdaniach finansowych. W większości banków podane są kwoty z tytułu transakcji z podmiotem dominującym – na ogół są to opłaty za używanie systemów informatycznych, doradztwa finansowego czy innych usług świadczonych przez podmiot dominujący.
Inflacja stanęła w miejscu – Gazeta Prawna
Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu nie zmienił się wobec poprzedniego miesiąca, zaś roczny wskaźnik inflacji wyniósł 3,5% czyli identycznie jak w czerwcu br., podał resort w komunikacie.