Spółki tajemniczej inwestorki chcą przeprowadzić emisje akcji – Z dzienników

Gazeta Wyborcza

Spółki giełdowe, w których udziały ma tajemniczy inwestor ze Skierniewic Elżbieta Sjöblom, chcą przeprowadzić emisje akcji. Próchnik, Gant i Budopol Wrocław mogą zgarnąć od inwestorów bagatela 40 mln zł. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd chwyta się różnych sposobów, aby opóźnić emisje.

Deweloperzy i bankowcy mają plan budowy czynszówek. Formalnie najemcami byłyby… gminy. Te zaś podnajmowałyby lokale lokatorom. Czynsz? Prawdopodobnie kilka złotych za m kw. miesięcznie!

W ciągu pierwszych 100 dni rząd wykonał swój program na prawie 90 proc. – ocenił w niedzielę wieczorem w TVP1 premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Kolejne miliardy naszych oszczędności trafiły w styczniu do funduszy inwestycyjnych. Ale powiernikom humor psują spadki na warszawskiej giełdzie. Czy mogą zahamować napływ pieniędzy do funduszy?

Rzeczpospolita

W ciągu jedenastu miesięcy ubiegłego roku do naszego kraju napłynęła rekordowa ilość kapitału zagranicznego. Zdecydowana większość została ulokowana w papiery skarbowe. Ich wyjątkowa popularność utrzymuje się drugi rok z rzędu.

Do końca czerwca francuski bank BNP Paribas chce przejąć połowę akcji włoskiego Banca Nazionale del Lavoro. Wartość całego banku to 9 mld euro.

Na warszawskiej giełdzie robi się coraz bardziej nerwowo. Ubiegły tydzień przyniósł rekordowo duży spadek wartości indeksów. Choć zdaniem analityków nawet tak wyraźne załamanie kursów akcji nie stanowi jeszcze sygnału zakończenia hossy, część inwestorów zaczyna coraz bardziej się niepokoić.

Warszawscy deweloperzy przygotowują się do rozpoczęcia kolejnych inwestycji. Planują budowy w Śródmieściu, na Bemowie i na Pradze Południe. Inwestycje – w sumie prawie 1600 mieszkań – mają się zacząć jeszcze w tym roku. Przewidywana data zakończenia budów – to 2007 i 2008 rok.

Teraz nie można przerwać na jakiś czas prowadzenia firmy. I nawet jeśli nic się nie zarabia, przeważnie trzeba płacić składki do ZUS. Jest szansa, że to się zmieni. Rząd chce wprowadzić możliwość czasowego zawieszenia działalności gospodarczej.

Gazeta Prawna

Brokerzy coraz częściej radzą sprzedawać akcje bądź też redukować ich udział w portfelach inwestycyjnych. To efekt słabszych wyników finansowych spółek, ale także oczekiwanego pogorszenia rezultatów w 2006 roku.

Rząd zapowiada, że nawet jeśli zmusi UniCredito do sprzedaży Skarbowi Państwa udziałów w banku Pekao SA, to tylko po to, by potem sprzedać cały bank prywatnemu inwestorowi. – W tym sensie nie ma mowy o nacjonalizacji banku – tłumaczy Paweł Szałamacha, wiceminister skarbu. Uważa on, że Włochom nie trzeba będzie płacić nic ponad kwotę, którą wyasygnowali na Pekao SA w 1999 roku.

Parkiet

Bank Handlowy może 100% zysku za 2005 r. przeznaczyć na dywidendę. Prezes Sławomir Sikora chce, żeby w segmencie korporacyjnym bank rósł szybciej niż rynek.

Cena miedzi pobiła w piątek rekord. Na giełdzie metali w Londynie utrzymywała się powyżej 5 tys. USD za tonę. To dobra informacja dla KGHM. Rekordowo drogie jest też aluminium, co może smucić Grupę Kęty.

Rosnące ceny akcji, wysokie obroty i spora liczba ofert pierwotnych przełożyły się na ożywienie na rynku pracy w branży maklerskiej. W 2005 r. biura i domy maklerskie zatrudniły około 140 maklerów, asystentów i doradców inwestycyjnych.

Inwestorzy nadal pozbywają się akcji. WIG20 spadł w piątek o 2,1%. Jeszcze większa przecena dotknęła szybko drożejące dotąd mniejsze spółki – MIDWIG poszedł w dół o 2,9%, WIRR zaś – o 4,5%.