Propozycje PO w ogniu krytyki SLD i PiS – Z dzienników
Gazeta Wyborcza
SLD i PiS krytykują podatkowe propozycje PO.
Premier Leszek Miller: – obniżenie VAT, CIT i PIT do 15 proc. to pomysł interesujący, ale nierealny, oznacza stratę dla budżetu od 5 do 9 mld zł, dodatkowy wzrost cen żywności, usług i leków. Po piątkowym spotkaniu liderów SLD i PO atmosfera wokół planu Hausnera polepszyła się. Jednak w sobotę przywódcy obu partii robili wiele, by pokazać dzielący ich dystans. Platforma akcentowała, że rozmawia z rządem nie z powodu planu Hausnera, a z „obowiązku obrony kondycji polskiej złotówki”. Jej liderzy Donald Tusk, Jan Rokita i Zyta Gilowska wezwali w sobotę do „ponadpartyjnego paktu w obronie złotówki”. Tusk dodał, że liczy w tej sprawie przede wszystkim na PiS.
Gdzie praca dla Polaków po 1 maja?
Coraz więcej państw Unii mówi Polakom chcącym przyjechać do pracy „tak, ale…”. Najwięcej emocji wzbudziły w ubiegłym tygodniu doniesienia z Wielkiej Brytanii. Premier Tony Blair, pod naciskiem opozycji i brukowej prasy, która straszyła m.in. masowymi przyjazdami Romów z Europy Środkowej, stwierdził w parlamencie, że „istnieje potencjalne ryzyko napływu ludzi” i dlatego Wielka Brytania zastanowi się, jak można by ograniczyć przywileje socjalne, by nie stanowiły one „magnesu” dla darmozjadów.
Rzeczpospolita
Nowe propozycje, te same oszczędności.
Nie będzie ograniczenia zasiłków chorobowych z 80 do 70 proc., ale zmienią się zasady naliczania i wypłacania zasiłków – wynika z przygotowanego w ramach planu Hausnera projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach w razie choroby i macierzyństwa, do którego dotarła „Rzeczpospolita”. Nie zmienia to jednak łącznej kwoty oszczędności z tego tytułu, które zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami do końca 2007 r. wyniosą prawie 850 mln zł. W pierwotnej wersji planu Hausnera zaproponowano ograniczenie wysokości zasiłków chorobowych z 80 do 70 proc. wynagrodzenia.
Wirtualne banki, wirtualne zyski.
Powoli kończy się pionierski okres bezpłatnej bankowości internetowej. Za tą zmianą strategii stoją inwestorzy i akcjonariusze, zniecierpliwieni oczekiwaniem na efekty finansowe. Wprowadzenie opłat za przelewy w mBanku kończy w Polsce epokę, która w innych sektorach e-gospodarki skończyła się wraz z krachem na światowych giełdach wiosną 2000 roku. Kilka lat temu firmy konsultingowe przewidywały koniec tradycyjnej bankowości. Badania firmy Booz, Allen & Hamilton wskazywały, że transakcje dokonane przez Internet są 107 razy tańsze niż w oddziale. Tak wielka dysproporcja nie dawała szans na przetrwanie tradycyjnym instytucjom finansowym.
Tam zarobić, tutaj wydać.
Ponad pół miliona osób co roku wyjeżdża z Polski do pracy. Jadą najczęściej na dwa-trzy miesiące, głównie do Niemiec, USA i Włoch. Zarobione „na saksach” ponad dwa miliardy euro rocznie Polacy wydają głównie w kraju rodzinnym. Te pieniądze mają spore znaczenie i dla sytuacji finansowej rodzin emigrantów, i dla naszej gospodarki. Wyjazdy za pracą zmniejszają bezrobocie w Polsce.
Gazeta Prawna
Zasiłki dla bezrobotnych trafią na wokandę?
Od początku roku bezrobotni otrzymują zasiłki na podstawie stopy bezrobocia, która nie odpowiada rzeczywistej sytuacji na lokalnym rynku pracy. W efekcie jednym przyznaje się zasiłek na 6 miesięcy, chociaż powinni otrzymywać tego typu wsparcie państwa przez rok albo 18 miesięcy, a innym przyznaje się zasiłek na okres o połowę za długi. Pokrzywdzeni bezrobotni mogą jednak dochodzić swoich praw.
Parkiet
Podatkiem giełdowym zajmie się Trybunał?
Inwestorzy indywidualni narażeni zostali na ogromne ryzyko nieprawidłowego rozliczenia podatku od dochodów giełdowych. Takie stwierdzenie i apel o zbadanie przez Trybunał Konstytucyjny zgodności wprowadzonego podatku z konstytucją znalazły się we wniosku złożonym na ręce Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO). Pod skargą do Rzecznika podpisali się Izba Domów Maklerskich i Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.