KE przyjęła pierwszą skargę na Polskę

Rzeczpospolita:

Do Komisji Europejskiej wpłynęła pierwsza skarga na Polskę. Zostaliśmy oskarżeni o dyskryminowanie importu używanych samochodów z krajów Unii. Są one u nas, w odróżnieniu od pojazdów niesprowadzanych z zagranicy, obłożone akcyzą sięgającą 65 procent ich wartości. Jeśli Ministerstwo Finansów ustąpi pod naciskiem Brukseli, auta kupowane na giełdach Belgii czy Niemiec mogą być w naszym kraju nawet o dwie trzecie tańsze niż dziś. Krajowi producenci nowych samochodów obawiają się, że spowoduje to masowy import aut z drugiej ręki.
Wczoraj inwestorzy gwałtownie pozbywali się obligacji w reakcji na doniesienia ze sceny politycznej. Rentowność najbardziej płynnych papierów pięcioletnich wzrosła w pewnym momencie do poziomu nienotowanego od lipca 2002 roku. Wyprzedaż na rynku obligacji to głównie efekt wiadomości, jaka w trakcie sesji nadeszła z Federacyjnego Klubu Parlamentarnego (FKP). Lider FKP poinformował, że jego ugrupowanie nie poprze rządu Marka Belki i w piątkowym głosowaniu nie udzieli mu wotum zaufania.
Walne Zgromadzenia Akcjonariuszy GE Banku Mieszkaniowego i GE Capital Banku zdecydowały w poniedziałek o połączeniu obu banków w jedną instytucję o nazwie GE Money Bank. Od wczoraj zarządy obu banków tworzą te osoby, które zostały zobowiązane do przeprowadzenia procedury połączenia. Po fuzji powstanie instytucja zajmująca w polskim sektorze bankowym dwunaste miejsce pod względem funduszy własnych i trzynaste pod względem wartości aktywów.

Gazeta Wyborcza:

W przepisach nie ma zasady, która nakazywałaby podatnikowi płacenie jak najwyższego podatku. Może on więc stosować różne legalne sposoby obniżania zobowiązań wobec fiskusa – uznał we wtorek Trybunał Konstytucyjny. To bardzo ważne orzeczenie Trybunału. Od dawna oczekiwane zwłaszcza przez podatników prowadzących działalność gospodarczą, bo to głównie przeciwko nim fiskus wykorzystywał przepisy ordynacji podatkowej dotyczące tzw. klauzuli obejścia prawa.
Już wkrótce zadłużeni po uszy obywatele będą mogli ogłaszać upadłość oraz – podobnie jak przedsiębiorstwa – zawierać układy z wierzycielami. Sejm rozpoczął wczoraj pracę nad projektem ustawy o upadłości konsumenckiej. We wtorek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy, która ma regulować sytuację osób mających kłopoty ze spłatą długów. Nowe prawo nie daje możliwości uniknięcia spłaty zadłużenia, ale zakłada lepszą niż obecnie ochronę osoby niewypłacalnej. Każdy zadłużony obywatel będzie mógł poprosić o ogłoszenie upadłości, a osoby mające mniejsze problemy finansowe – o postępowanie naprawcze. Wraz z jego ogłoszeniem przestaną narastać karne odsetki, a wierzyciele przestaną przysyłać komorników, by wyegzekwować dług. Obywatel będzie mógł przedstawić własny projekt spłacania długów (np. rozłożenie na raty, obniżenie należnych kwot).

Gazeta Prawna:

GP” zwraca uwagę: choć do tej pory nie podano oficjalnie, ile będzie wynosić stawka przyszłego podatku katastralnego w Polsce, to z pojawiających się informacji wynika, że może wynosić w skali roku średnio od 0,5 proc. do 2 proc. wartości nieruchomości. Niewykluczone, że nowy podatek zostanie wdrożony na przełomie 2006 r. i 2007 r. Obecnie obowiązujący podatek od nieruchomości uwzględnia powierzchnię działek i postawionych na niej domów oraz innych budynków. Ma on jednak zostać zastąpiony przez nowy podatek katastralny, którego wysokość będzie uwzględniała wartość nieruchomości. – Wprowadzenie podatku katastralnego będzie poprzedzone stworzeniem katastru, czyli urzędowej ewidencji nieruchomości znajdujących się w gminach z uwzględnieniem czynników wpływających na ich wartość.