Afera corhydronowa, budownictwo mieszkanie się rozwija – Z dzienników

Gazeta Wyborcza:

Zaskakująco dobre dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego. GUS podał we wtorek, że o przeszło 30 proc. wzrosła w 2006 r. liczba rozpoczętych mieszkań. Inwestorzy rozpoczęli w ubiegłym roku budowę blisko 138 tys. mieszkań.

Polski rząd może nie uznać wyroku Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego w sprawie PZU. – Eureko, jeśli wygra, może zająć wierzytelności państwowej Poczty Polskiej – przestrzegają prawnicy.

Dziś Senat zajmie się zakazem działalności tanich aptek internetowych uchwalonym przez Sejm. Szanse na to, że zakaz przepadnie, są jednak niewielkie. Dopuścić handel lekami bez recepty przez internet chciało Ministerstwo Zdrowia. Leki sprzedawane w ten sposób są o 20 proc., a według niektórych ekspertów nawet o 30 proc. tańsze niż w tradycyjnych placówkach.

Do 2014 roku minimalna stawka akcyzy na paliwo Diesla w UE powinna wynosić 380 euro na 1 tys. litrów – postanowiła wczoraj Komisja Europejska. Ale Polska, podobnie jak kilka innych krajów, dostanie dodatkowe dwa lub trzy lata odroczenia.

Najnowszy raport opracowany przez Ministerstwo Gospodarki podkreśla, że migracja zarobkowa Polaków może niekorzystnie odbić się na przyszłym rozwoju gospodarczym Polski. Zmniejszenie liczby osób chętnych do pracy spowoduje słabszy wzrost PKB.

Rzeczpospolita:

Najwięksi polscy producenci rowerów zaczynają na dużą skalę sprzedawać małe motocykle. W ciągu trzech lat sprzedaż skuterów wzrosła w Polsce sześciokrotnie. To jeden ze sposobów walki ze stagnacją na rowerowym rynku.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przygotowuje zmiany w procedurze starania się o dotacje z Unii Europejskiej. Mają one ułatwić przedsiębiorcom uzyskanie wsparcia na rozwój ich firm. Dotychczas nawet jedną trzecią wniosków odrzucano z powodu błahych błędów formalnych. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego już ograniczyło liczbę wymaganych załączników do wniosku z 22 do 9. Teraz zamierza wprowadzić kolejne zmiany.

Jeśli nie uda się odebrać wojewodom prawa weta w ramach unijnych programów regionalnych, Bruksela może opóźniać negocjacje z Polską w sprawie wykorzystania unijnej pomocy w latach 2007 – 2013.

Wkrótce nastąpią spore zmiany w składzie Komisji Nadzoru Bankowego – dowiedziała się „Rz”. W ich wyniku w KNB będą zasiadać tylko osoby współpracujące lub rekomendowane przez PiS

Na giełdzie panują ostatnio nerwowe nastroje. Dla posiadaczy akcji Banku BPH dzisiejsza sesja może być nerwowa podwójnie. Powodem będzie wyprzedawanie akcji banku przez fundusze przed czwartkową zmianą składu wiedeńskiego indeksu spółek Europy Środkowej.

Gazeta Prawna:

Ministerstwo Skarbu Państwa, którym kieruje minister Wojciech Jasiński, przygotowało projekt ustawy o nadzorze właścicielskim nad spółkami z udziałem Skarbu Państwa i postanowiło jeszcze bardziej uzależnić je od Skarbu Państwa. Planuje też zwiększyć indywidualny nadzór nad ich działalnością, czemu ma służyć powołanie nowego organu – komitetu audytu.

Trybunał Konstytucyjny uchylił przepisy samorządowych ordynacji wyborczych, które za nieterminowe złożenie oświadczenia majątkowego przewidywały sankcję w postaci utraty mandatów. Również sam termin do składania oświadczeń majątkowych o działalności gospodarczej małżonka został określony tak nieprecyzyjnie, że uzasadnia to stwierdzenie jego niekonstytucyjności.

Rząd, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie skierował do konsultacji społecznych założeń do ustawy o emeryturach pomostowych. Zamiast tego pojawiała się propozycja Ministerstwa Transportu przyznania kolejarzom specjalnych przywilejów emerytalnych bez względu na wiek. Może to spowodować eskalację żądań emerytalnych ze strony innych grup zawodowych.

Kandydaci na doradców podatkowych nie mogą zdawać egzaminów, ponieważ minister finansów Zyta Gilowska nie powołała nowej komisji egzaminacyjnej. Stało się tak z powodu konfliktu z Krajową Radą Doradców Podatkowych.

Puls Biznesu:

Trwają finansowe rozliczenia tzw. afery corhydronowej. Niedługo, być może już w kwietniu, pieniądze dostaną pacjenci, którzy na polecenie Głównego Inspektora Farmaceutycznego (GIF) oddawali do aptek kupione leki. Ministerstwo Zdrowia ma już gotowy wykaz osób, którym należy się odszkodowanie. Teraz zastanawia się, w jaki sposób przekazać je zainteresowanym.

Centertel w przyszłym roku zostanie formalnie wchłonięty przez Telekomunikację Polską. Wcześniej operatorzy zintegrują kluczowe działy, połączą systemy informatyczne, odchudzą liczbę pracowników i przeprowadzą skomplikowany proces przygotowań do połączenia. Skala rozpoczętych w Centertelu zmian jest największa w piętnastoletniej historii firmy.