Ogromny wzrost płac w polsce – Z dzienników
Gazeta Wyborcza
Ekonomiści spodziewali się w marcu nieco ponad 6-procentowego wzrostu płac w przedsiębiorstwach, tymczasem – jak podał Główny Urząd Statystyczny – pensje wzrosły tam w ciągu roku aż o 9,1 proc.! Zdaniem ekonomistów wzrost płac w marcu przypieczętuje podwyżkę stóp procentowych w tym miesiącu – pierwszą od ponad roku.
Rusza batalia o to, na jakich warunkach będzie można sprzedawać leki w internecie. Rozstrzygnie ją Ministerstwo Zdrowia w rozporządzeniu. – Zapisy te mogą się okazać tak restrykcyjne, że uniemożliwią internetowym aptekom działalność – obawiają się e-aptekarze.
Kontrolerzy skarbowi zaczęli wreszcie odwiedzać targowiska. Coraz częściej buszują także w internecie. Najczęściej dotyczy to handlujących internautów prowadzących sprzedaż wysyłkową na portalu Allegro, którzy często „zapominają” zgłosić przychody do urzędu skarbowego.
Kilkudziesięciu świadków chce przesłuchać komisja śledcza bankowa, która wczoraj ruszyła do pracy po ponadpółrocznej przerwie. Na liście są byli premierzy i szefowie NBP. Komisja chce przesłuchać też obecnego szefa NBP Sławomira Skrzypka, choć Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że bank centralny nie podlega kontroli Sejmu.
Rzeczpospolita
Ministerstwo Skarbu Państwa liczy w tym roku na 2 miliardy złotych ze sprzedaży tzw. resztówek, czyli mniejszościowych pakietów akcji firm, które już mają prywatnego inwestora.
Koniec biletów lotniczych jedynie za symboliczną złotówkę. Pasażerowie będą musieli być informowani o całkowitej cenie biletu lotniczego, a niezależnie od tego, czy kupią go w biurze podróży czy u przewoźnika, zapłacą za jego wystawienie tyle samo – przewiduje projekt rozporządzenia w sprawie transportu lotniczego przedstawiony przez Komisję Europejską.
Francuska Axa chce do 2012 roku mieć w Polsce milion klientów w funduszu emerytalnym i zebrać 12-krotnie więcej składki z ubezpieczeń na życie niż w 2006 roku.
Dziś UEFA wybierze gospodarza piłkarskich mistrzostw Europy. Jeśli zwycięży polsko-ukraińska kandydatura, Warszawa dostanie ogromną szansę na przyspieszenie wlokących się inwestycji. I gwarancję, że Stadion Narodowy na 60 tysięcy widzów powstanie.
Gazeta Prawna
Ministerstwo Budownictwa przygotowało projekt ustawy o nabywaniu praw do byłych mieszkań zakładowych. Przewiduje on między innymi, że gminy po raz pierwszy będą mogły występować do Krajowego Funduszu Mieszkaniowego Banku Gospodarstwa Krajowego o preferencyjne kredyty na zakup takich mieszkań. Kredyty będą mogły wynosić do 70 proc. wartości rynkowej mieszkania.
Polacy coraz chętniej robią zakupy za granicą, zwłaszcza za pośrednictwem internetu. Chcą w ten sposób zaoszczędzić. Dokonując zakupów poza krajem, trzeba się jednak liczyć z zapłatą VAT, a w niektórych sytuacjach również cła.
Producenci aut wydłużają okresy gwarancji nawet do 7 lat, a 12-letni okres gwarancji na tzw. perforację nadwozia powoli staje się standardem. Ale koncerny rekompensują sobie to, wymagając przeglądów w autoryzowanych stacjach.
Za późno już na decyzje o ekspansji regionalnej, dlatego bank PKO BP musi skupić sięna rynku krajowym. Nowych przychodów będzie szukać na rynku pożyczek konsumenckich i funduszy inwestycyjnych.
Puls Biznesu
Ireneusz Dąbrowski, wiceminister skarbu odpowiedzialny za pracę dwóch departamentów nadzoru i prywatyzacji, nie ma wątpliwości. Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) bez trudu zrealizuje tegoroczny plan wpływów ze sprzedaży państwowych firm. Przychody zaplanowano na 3 mld zł. Wiceminister lizy, że jeśli dotychczasowe tempo sprzedaży resztówek zostanie utrzymane – tegoroczne przychody skarbu państwa z tego tytułu przekroczą 1 mld zł. Mniej więcej drugie tyle resort skarbu chce uzyskać ze sprzedaży co najmniej 51 proc. akcji giełdowego Ruchu.
Dziś Platforma Obywatelska pokaże światu pakiet Szejnfelda, zbiór ustaw mających ulżyć doli firm. Połączmy siły! – apeluje Roman Kluska. Na dzisiejszej konferencji PO zaprezentuje aż 9 projektów zmian w ustawach dotyczących gospodarki (pakiet Kluski to na razie tylko 2 projekty).