Rekord za rekordem na warszawskim parkiecie – Z dzienników

Gazeta Wyborcza

Nowy podatek uderzy w stare pojazdy masowo sprowadzane z Unii Europejskiej. Będzie kilka, kilkanaście razy wyższy od płaconej dziś akcyzy.

Firmy zatrudniają i płacą coraz więcej. Analitycy zaskoczeni najnowszymi danymi GUS zastanawiają się, jak szybko coraz większe wydatki Kowalskich rozpędzą minimalną dziś inflację.

Indeksy na warszawskiej giełdzie biją rekord za rekordem. Pęcznieją portfele inwestorów, w tym milionów klientów funduszy inwestycyjnych i emerytalnych. Czwartkowy rekord wszech czasów na warszawskiej giełdzie ustanowiony w rocznicę 15-lecia GPW jest już nieaktualny. Powód? We wtorek inwestorzy od rana chętnie sięgali do kieszeni, aby zapełnić koszyk akcjami polskich firm. Główny indeks parkietu WIG podskoczył o 1,7 proc. i osiągnął astronomiczny poziom 42,717 pkt.

PKO Bank Polski, który na rynku polskim zamierza rozwijać się w ciągu najbliższych dwóch lat głównie w sposób organiczny, chce zrealizować zapowiadane od ub. r. akwizycje.

Rzeczpospolita

Nie ma chętnych do uczestnictwa w jednym z największych szkoleń finansowanych z unijnych środków. Na szkolenia z ochrony środowiska Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przeznaczyła 7 mln zł. Są to pieniądze na przeszkolenie ponad 13,5 tys. pracowników małych i średnich przedsiębiorstw.

Rosnące ceny akcji spółek surowcowych pchnęły wczoraj główne warszawskie indeksy giełdowe w górę. Liderami zwyżek były spółki średnie i małe, jak BMP, Elektrim, IB System i Swarzędz.

Orlen musi zaciągnąć kredyt. Zakup litewskiej rafinerii będzie kosztował największą polską spółkę paliwową co najmniej 2,5 miliarda dolarów. Poza tym jest gotowa wyłożyć kolejny miliard dolarów na inwestycje. Deklaruje przy tym, że znajdzie na to pieniądze.

Pierwszy kwartał był na naszym parkiecie rekordowy pod względem wielkości obrotów kontraktami terminowymi. Znaleźliśmy się w tej kategorii na czwartym miejscu wśród europejskich giełd.

Gazeta Prawna

Prawnicy nie chcą rejestrować transakcji związanych z praniem pieniędzy. Lojalność wobec klientów zwycięża nad ustawowym obowiązkiem. 360 tys. zgłoszeń o podejrzanych transakcjach to zasługa notariuszy.

W ciągu 5 lat budżet dołoży do emerytur co najmniej 30 mld zł rocznie. Zmiany w systemie emerytalnym wymusza demografia. Brak reform spowoduje konieczność obniżenia przyznawanych świadczeń.

Spór handlowców z bankami i organizacjami płatniczymi wkracza w końcową fazę. Wkrótce dowiemy się, czy zarzuty dotyczące zawyżania prowizji za przyjmowanie płatności kartami okażą się zasadne.

Parkiet

Wzrost cen ropy na światowych rynkach nie sprzyja polskim spółkom. Droższe paliwo to wyższe koszty transportu, przed czym starają się zabezpieczyć przewoźnicy. Skoków cen nie chwalą nawet krajowi producenci paliw, którzy zyskują głównie na wzrostach marży rafineryjnej.

Ministerstwo Skarbu Państwa przeprowadziło gruntowne zmiany w radzie nadzorczej największego krajowego banku. Zaproponowało także (i przegłosowało) małą, ale istotną zmianę w statucie spółki.