Tomasz Lis obejmie funkcje członka zarządu – Z dzienników

Gazeta Wyborcza:

1 września Tomasz Lis obejmie funkcję członka zarządu ds. programowych Telewizji Polsat. To nowe stanowisko w firmie. Informację podał Presserwis. – Przyjąłem tę propozycję, bo dobrze jest zwiększać stawkę, o którą się w życiu gra – mówi Tomasz Lis Presserwisowi – Odpowiadać za program całej stacji to dużo większe wyzwanie, niż odpowiadać za jeden program. To gigantyczne wyzwanie, które wręcz pochłonie moje zmysły – dodaje.
Niektórzy klienci wirtualnego banku Inteligo, należącego do PKO BP, przez kilka godzin nie mieli wczoraj dostępu do swoich pieniędzy. Nie działał system transakcyjny, nie można było wypłacać pieniędzy z bankomatów ani korzystać z kart płatniczych. Aż do wtorkowego wieczora na stronie internetowej Inteligo widniała informacja, że korzystanie z kart płatniczych Visa Electron wydanych przez bank jest niemożliwe. Szefowie Inteligo tłumaczą, że powodem kłopotów było przenoszenie do Inteligo kont klientów dotychczas korzystających z internetowego e-Superkonta w PKO BP.

Rzeczpospolita:

Ustępstwo zarówno Eureko, jak i skarbu państwa zakłada wstępna propozycja porozumienia w sprawie konfliktu w PZU, przedstawiona przez ministra Jacka Sochę holenderskiemu inwestorowi – dowiaduje się „Rzeczpospolita” z wiarygodnego źródła. Minister spotkał się zarządem Eureko w minionym tygodniu na nieoficjalnej kolacji w jednej z warszawskich restauracji. Według naszych informacji jego propozycja zakłada, że holenderski inwestor zrezygnuje z praw do nabycia większościowego pakietu największego polskiego ubezpieczyciela. W zamian skarb państwa zmniejszy swój udział w PZU z obecnych 55 procent, tak by obaj akcjonariusze mieli równe pakiety akcji.
Preferencje podatkowe i uproszczenie procesu inwestycyjnego dla firm, które rozpoczynają nowe inwestycje, zakładają opracowywane przez Ministerstwo Gospodarki i Pracy projekty ustaw – dowiedziała się „Rz”. Ma to przełożyć się na wzrost nakładów inwestycyjnych już w tym roku. Projekty ustaw rząd ma przyjąć w tym miesiącu. Resort gospodarki i pracy chce, aby przedsiębiorstwa – krajowe i zagraniczne, duże i małe – które rozpoczynają nowe inwestycje, m.in. płaciły mniejszy podatek dochodowy.
W maju jednostki uczestnictwa wszystkich funduszy emerytalnych (OFE) straciły na wartości. Średnia zmiana jednostki wyniosła -0,8 proc. Był to najgorszy wynik od początku roku. Nieznacznie spadła wartość aktywów netto funduszy.
Ciągła niepewność polityczna oraz rozgrywki wokół raportu dotyczącego sprawy Rywina szkodzą obligacjom. Wczoraj ceny papierów skarbowych cały dzień spadały. Więcej optymizmu było widać na rynku walutowym – złoty nieznacznie się wzmocnił. Dopiero wczoraj inwestorzy zagraniczni mogli zareagować na piątkowe głosowanie w Sejmie nad raportem dotyczącym sprawy Rywina i na inne doniesienia ze sceny politycznej. Poniedziałek zarówno w USA, jak i w Europie Zachodniej był wolny. Wzrost rentowności obligacji pokazał, że zagraniczni gracze negatywnie oceniają kłótnie między partiami o raport dotyczący sprawy Rywina. Nie pomogła zapowiedź prezydenta, że w trzeciej próbie utworzenia rządu powoła Marka Belkę na premiera.

Gazeta Prawna:

Po 1 maja br. w polskich urzędach pracy więcej osób pyta o możliwości zatrudnienia za granicą niż o pracę w kraju. Tymczasem legalnych ofert pracy w Unii Europejskiej nie jest dużo, w dodatku ewentualne ich wykorzystanie jest często niemożliwe ze względu na bariery językowe. W ubiegłym roku oficjalnie, za pośrednictwem wojewódzkich urzędów pracy, zatrudniono za granicą ponad 321 tys. Polaków. Natomiast niepubliczne agencje znalazły legalną pracę dla około 20-30 tys. osób znad Wisły.
Jeśli w prawie telekomunikacyjnym pozostanie przepis, na skutek którego polscy użytkownicy kont e-mailowych będą musieli stawiać się w portalu internetowym z dokumentem tożsamości, aby móc założyć konto – przeniosą swoje skrzynki pocztowe za granicę – alarmują portale. Taka możliwość wynika z artykułu 55 projektu nowego prawa telekomunikacyjnego. Przedstawiciele portali internetowych Onet.pl. S.A., Interia.pl. S.A. i Gazeta.pl. Agora S.A. skierowali list otwarty do Sejmu i Senatu, w którym argumentują, że przepisy projektu uderzą w użytkowników polskich kont poczty elektronicznej.

Parkiet:

Coraz więcej Polaków kupuje indywidualne polisy dające dostęp do opieki medycznej w prywatnych placówkach. Wkrótce na rynku pojawią się ubezpieczenia, z których będzie można pokryć koszty leczenia w prywatnych szpitalach.