Pieniędzy w budżecie może zabraknąć – Z dzienników

Gazeta Wyborcza

Komisja Europejska przygotowuje pozwy do europejskiego trybunału przeciw Polsce za utrudnianie fuzji banków Pekao i BPH. Polski rząd się tym nie przejmuje, a oba banki – po staremu – zarabiają wielkie pieniądze. W ubiegłym roku łącznie wypracowały ponad 2,5 mld zł!

Bankowcy chcą, by nadzór bankowy stopniowo opuszczał szlaban na kredyty walutowe. Uchroniłoby to niejednego kredytobiorcę przez pochopnym wyborem banku i waluty kredytu.

Związek emerytów żąda, by bank PKO BP wycofał się z podwyżki prowizji za obsługę klientów w oddziale. – To wyciąganie pieniędzy z kieszeni biednych ludzi! – grzmią emeryci. Bank nie zamierza ustąpić.

Prywatyzacja Zespołu Elektrowni „Dolna Odra” zostanie wstrzymana – zapowiedział wczoraj minister skarbu Wojciech Jasiński. To reakcja na decyzję niemieckiego koncernu E.ON, który wczoraj nieoczekiwanie ogłosił, że chce przejąć hiszpański koncern Endesa zabiegający o polskie elektrownie. Decyzja E.ON wywołała burzę także w Hiszpanii i może doprowadzić do kontrowersji w UE.

Rzeczpospolita

W państwowej kasie może zabraknąć w tym roku kilku miliardów złotych. Nadmierny optymizm nowej ekipy rządzącej spowodował nieuzasadnione zwiększenie przewidywanych dochodów państwa. Będzie za mało pieniędzy na drogi i szpitale.

Do nadzoru emerytalnego mają wpłynąć jutro wnioski towarzystw emerytalnych PZU oraz Skarbiec-Emerytura w sprawie połączenia obu instytucji.

W pierwszym tegorocznym transferze fundusz emerytalny zmieniło 81,9 tys. osób. Wysoka liczba klientów, którzy decydują się na ten krok, utrzymuje się już od dłuższego czasu. To trzeci transfer z rzędu, w którym bierze udział ponad 80 tys. osób. Podobnie jak we wcześniejszych, najwięcej nowych klientów pozyskał od konkurentów fundusz Winterthur.

Urzędnik, który podejmując złą decyzję spowodował szkody w przedsiębiorstwie lub naraził na straty obywatela, osobiście poniesie materialną karę. Tak przewiduje projekt ustawy, którą Platforma Obywatelska złożyła już w Sejmie.

Gazeta Prawna

Umowa z włoskim bankiem UniCredito ws. prywatyzacji banku Pekao może być nadzorowana tylko przez sąd – poinformował premier Kazimierz Marcinkiewicz we wtorek na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Chociaż zakazane jest podpisywanie nowych umów w ramach systemów argentyńskich, to jednak stare umowy, zawarte przed 3 sierpnia 2004 r., nadal są realizowane. Wiele z nich zawiera niedozwolone klauzule umowne, które warto kwestionować w sądzie.

Stosowanie elektronicznych faktur miało być korzystne dla firm. W praktyce jednak przedsiębiorcy boją się je stosować. Oczekują zmian w przepisach, które wyeliminowałyby obecne niejasności.

Posłowie LPR chcą unieważnienia prywatyzacji PZU. O stwierdzeniu nieważności sprzedaży akcji na rzecz Eureko ma zdecydować sąd, na wniosek ministrów skarbu i sprawiedliwości.

Parkiet

Menedżerowie Polnordu, Tety, Torfarmu i kilku innych firm handlowali akcjami swoich spółek w okresie, kiedy nie powinni tego robić. Mogą za to zostać ukarani przez KPWiG.

Aktywa funduszy inwestycyjnych rosną jak na drożdżach. Opłaty pobierane od klientów stoją jednak w miejscu. Największe TFI nie planują obniżenia stawek mimo rosnącej konkurencji ze strony funduszy zagranicznych. Być może nastąpi to wtedy, gdy wyniki z inwestycji się popsują.

Z ustaleń PARKIETU wynika, że najpoważniejszymi kandydatami do opuszczenia rady nadzorczej GPW są m.in. Jacek Bartkiewicz i Edmund Pietrzak. Do zmian dojdzie 15 marca – podczas NWZA.