KRRiT z większymi uprawnieniami – Z dzienników

Gazeta Wyborcza:

17 sędziów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu uznało we wtorek jednomyślnie, że w Polsce systematycznie łamane są prawa do godziwego odszkodowania za utraconą własność. – Nie ma już wątpliwości, że nasze roszczenia podlegają ochronie konstytucji oraz europejskiej konwencji praw człowieka – komentował po ogłoszeniu wyroku prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kresowian Wierzycieli Skarbu Państwa Andrzej Korzeniowski.

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nieoczekiwanie zwiększa kompetencje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Wczoraj Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych oprotestowała niektóre zapisy zmieniające ustawę o radiofonii i telewizji. Prywatni nadawcy zrzeszeni w PKPP skierowali do Senatu swoje stanowisko wobec zapisów ustawy. Zasugerowali zmiany lub wykreślenie artykułów, które nakazują KRRiT odebranie spółce koncesji na nadawanie programu radiowego lub telewizyjnego w przypadku, gdy ktoś przejął nad nią kontrolę albo gdy nadawca zdobył pozycję dominującą na rynku.

Przewlekłe postępowania, nieefektywne kontrole, coraz więcej wadliwych decyzji – to główne zarzuty Najwyższej Izby Kontroli wobec organów skarbowych. Zdaniem NIK należy jak najszybciej zmienić prawo podatkowe.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpocznie postępowanie antymonopolowe przeciwko wydawnictwu Axel Springer, wydawcy dziennika „Fakt”. Urząd podejrzewa, że firma mogła szkodzić konkurencji na rynku.

Rzeczpospolita:

Polska nie będzie mogła wejść do strefy euro bez zgody Francji i Niemiec. Nowa konstytucja unijna uzależnia przyjęcie wspólnej waluty od rekomendacji największych państw tego obszaru. Traktat przyjęty przez szefów rządów państw UE na ostatnim szczycie w Brukseli uzależnia członkostwo w strefie euro od zgody państw już posiadających wspólną walutę. – To mieści się w logice konstytucji, która wzmacnia rolę eurogrupy (ministrów finansów państw strefy euro – red.) – mówi Stefaan De Rynck, rzecznik Komisji Europejskiej. Przyznaje jednak, że propozycji nowej regulacji nie było w projekcie konstytucji. Został zgłoszony kilka tygodni temu przez delegację francuską.

Do końca 2006 r. polskie firmy mogą uzyskać z Brukseli dofinansowanie przekraczające łącznie 2,1 mld euro. Nadmiar formalności, biurokracja, brak wyraźnych priorytetów i rzetelnych informacji o możliwościach ubiegania się o fundusze mogą tę pomoc znacząco utrudnić.

Ponad 103,3 mln zł wpływów ze sprzedaży akcji C pozwoli Grupie Broker, właścicielowi radia RMF, zrealizować główny cel oferty publicznej – odciąć się od nieruchomości telewizyjnej w Alwerni i związanych z nią kosztów. Spółka nie pozyska jednak z rynku pieniędzy na rozwój swych sieci radiowych. Zrezygnowała z emisji nowych akcji uznając ich cenę za zbyt niską.

Gazeta Prawna:

Ostatnim bastionem uprawnień i przywilejów pracowniczych jest w Polsce nie kodeks pracy, ale system ponad 8 tysięcy układów zbiorowych pracy, który niczym pajęczyna oplata kluczowe sektory gospodarki i prywatyzowane firmy. Rozwiązania zawarte w tych układach dużo trudniej zmienić niż przepisy kodeksu pracy. Teoretycznie układy można wypowiadać. W praktyce, bez współpracy i zgody związków zawodowych, przepisy wypowiedzianych układów jeszcze bardzo długo mogą kształtować stosunki pracy w polskich przedsiębiorstwach.

Opinia o nieudanej reformie emerytalnej wynika głównie z doświadczeń na jej starcie. Kłopoty z systemem informatycznym ZUS i nieprzygotowanie Zakładu spowodowały zachwianie zaufania, które jest odbudowywane – powiedział na wczorajszej konferencji prasowej wicepremier Jerzy Hausner. Zauważył on, że otwarte fundusze emerytalne zarabiają dla przyszłych emerytów więcej niż gdyby ich składki zostały w ZUS. OFE nieźle radzą też sobie z pomnażaniem składek, gdy porównuje się ich wyniki do średnich na rynku. Zdaniem wicepremiera reforma, będąca „odpowiedzią” na zagrożenia związane ze starzeniem się społeczeństwa, gwarantuje wypłacalność systemu w przyszłości, choć wymaga jeszcze korekt.