Hossa dobra nie tylko dla inwestorów – Z dzienników

Gazeta Wyborcza

Na ubiegłorocznej hossie na warszawskiej giełdzie skorzystali nie tylko inwestorzy. – Do budżetu z tytułu podatku giełdowego za 2004 rok wpłynęło 319 mln zł – dowiedziała się „Gazeta”. To więcej niż planowano.

Bruksela potwierdza doniesienia agencji Reutersa: Polsce grozi utrata miliarda euro z funduszy spójności Unii Europejskiej z powodu niedostosowania na czas do jej wymogów polskich norm ekologicznych.

Wysokie ceny energii na całym świecie i Europa, która rośnie bardzo powoli, mogą spowodować poważne wyhamowanie światowej gospodarki – uważają ekonomiści OECD.

Abonament RTV za komórkę? Koncesja na internetowe radio i telewizję? Takie pomysły można znaleźć w strategii państwa dotyczącej mediów elektronicznych, jaką Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyjęła miesiąc temu.

Rzeczpospolita

Tradycja i popularność marki nie gwarantują jej przetrwania. Za kilka lat nie będziemy już dzwonić z sieci komórkowej Idea, a z szyldów zniknie m.in. nazwa Banku Śląskiego. Tak zdecydowali ich zagraniczni właściciele.

Eureko za 800 milionów euro było skłonne sprzedać pakiet akcji PZU SA na początku 2003 roku – twierdzi Zdzisław Montkiewicz, były prezes spółki. We wtorek zeznawał on przed sejmową komisją śledczą do spraw prywatyzacji największego polskiego ubezpieczyciela.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo może sprzedać swoje akcje w publicznej ofercie. Władze spółki liczą na debiut giełdowy jeszcze w czerwcu. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zgodziła się wczoraj na emisję akcji gazowego potentata. Na początku czerwca zostanie opublikowany prospekt emisyjny.

PKN Orlen został właścicielem czeskiej firmy paliwowej Unipetrol. Zapłacił około 430 mln euro, ale to nie koniec wydatków. Polski koncern kupił prawie 63 proc. akcji czeskiej grupy paliwowej, poza tym musiał jeszcze dokupić akcje jednej z firm i zapłacić za wierzytelności. W sumie kosztowało to Orlen około 1,8 mld zł.

Polacy mają coraz więcej możliwości zakupu używanych samochodów, które od roku są masowo sprowadzane z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Stopniowo rozszerza się także oferta dla autokomisów i powstających sieci dilerów.

Gazeta Prawna

Coraz więcej spółek chce sprzedać swoje akcje jeszcze przed wakacjami. Spieszy się więc zarówno resort skarbu, oferujący akcje firm o strategicznym dla państwa znaczeniu, jak i drobni emitenci. Wyścig trwa w najlepsze, a zdaniem rynkowych analityków publicznym ofertom powinno w najbliższym czasie sprzyjać ożywienie na warszawskiej giełdzie.

Ministerstwo Skarbu przygotowuje do publicznej oferty akcje spółki PLL LOT, która mogłaby zostać przeprowadzona wiosną przyszłego roku – poinformował minister skarbu Jacek Socha.

Grupa Sage, trzeci co do wielkości na świecie dostawca rozwiązań informatycznych wspomagających zarządzanie małymi i średnimi przedsiębiorstwami, wkroczyła na polski rynek powołując Sage Symfonia Sp. z o.o., która jest producentem i dostawcą Systemów Symfonia.

Niewykluczone, że w trzecim kwartale 2006 r. będzie wdrożone przyjmowanie drogą elektroniczną deklaracji CIT i PIT-4 oraz wysyłanie przez administrację podatkową potwierdzeń o złożonych deklaracjach. Z kolei w czwartym kwartale 2006 r. mogą już być przyjmowane drogą elektroniczną deklaracje VAT, AKC i pozostałych PIT.

Rosną szanse na przyspieszenie w kolejnych kwartałach dynamiki wzrostu gospodarczego – stwierdzili eksperci Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan podczas wtorkowej prezentacji Indeksu Biznesu za kwiecień.