Centrum usług wspólnych Electrolux powstanie w Krakowie – Z dzienników

Gazeta Wyborcza

Electrolux przeniesie do Krakowa księgowość z kilkunastu oddziałów w Europie – dowiedziała się „Gazeta”. To kolejna wielka firma, która lokuje takie usługi w Polsce. Wiadomość dla szukających pracy młodych, wykształconych ludzi: centra usługowe najszybciej będą powstawać poza stolicą.

„Gazeta” natrafiła na ślad porozumienia producenta i sprzedawców farb Dekoral. Sprawą zainteresował się urząd antymonopolowy. Wszczął postępowanie wyjaśniające i dokonał rewizji w biurach firm.

Unijni deweloperzy lobbują w Brukseli za pozostawieniem obniżonych stawek VAT na nowe mieszkania. Wiele wskazuje na to, że osiągną ten cel, bo mogą liczyć na wsparcie rządu Wielkiej Brytanii, która od lipca obejmuje przewodnictwo w Unii Europejskiej.

O druk banknotów euro stara się Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, szykując się też do produkcji nowego typu europejskich paszportów biometrycznych. – Druk euro możemy rozpocząć w ciągu dwóch lat od podjęcia takiej decyzji – deklarował we wtorek prezes PWPW Maciej Flemming na spotkaniu z dziennikarzami.

Rzeczpospolita

Rośnie liczba polskich inwestycji bezpośrednich w Niemczech. W ostatnim okresie polskie firmy kupiły dwa przedsiębiorstwa inwestując kilkadziesiąt milionów euro i dając pracę kilkuset ludziom.

France Telecom, inwestor strategiczny TP SA, powinien dziś ogłosić, czy zmieni swą globalną markę na Orange. Jeśli tak, to nie tylko sieć komórkowa Idea, ale i cała grupa Telekomunikacji Polskiej z czasem zmieni nazwę.

Komisja Europejska odblokuje pieniądze z Funduszu Spójności dla Polski. Dotychczas nie chciała ich przekazać z powodu braku raportów oddziaływania inwestycji na środowisko. Od początku roku Polska czekała na wypłatę z Funduszu Spójności ponad 1 mld euro na dofinansowanie 45 dużych inwestycji.

Za 22,5 miliona euro austriacka firma Wiener Städtische kupiła od włoskiego Toro dwiejego polskie spółki ubezpieczeniowe z grupy Benefia: majątkową i na życie. Austriacy, którzy są już w Polsce właścicielem Compensy, zapowiadają, że to jeszcze nie koniec zakupów.

Fabryka kineskopów w Piasecznie, dotąd należąca do francuskiego Thomsona, od wczoraj ma nowego właściciela. Razem z trzema innymi zakładami na świecie piaseczyńską fabrykę kupił hinduski koncern Videocon. Łączna wartość transakcji to 240 mln euro.

Gazeta Prawna

W ubiegłym roku przedsiębiorstwa wypracowały rekordowe zyski. Dobre wyniki zanotowały także w pierwszym kwartale tego roku. Okazuje się jednak, że w pierwszych trzech miesiącach tego roku, wśród ogółu przedsiębiorstw, firmy przemysłowe zaczęły wyraźnie odczuwać pogorszenie koniunktury – znacznie zwiększyła się liczba przedsiębiorstw deficytowych.

Ponad 1 mld zł chce wydać samorząd woj. mazowieckiego na inwestycje kolejowe: zakup taboru i budowę nowych linii. Tworzone od roku spółki komunalne już skutecznie konkurują z PKP – bilety są tańsze, a komfort jazdy bliższy standardom europejskim. Na działania samorządu przychylnie patrzą instytucje finansowe – Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju i Europejski Bank Inwestycyjny.