Podwyżka składek ZUS dla przedsiębiorców – Z dzienników
Gazeta Wyborcza:
Przedsiębiorcy przegrali? Rząd przeforsował w sejmowej komisji swój projekt podwyżki składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców. – Wcale się nie zdziwię, jeśli przedsiębiorcy, szukając sposobu na obniżenie składki, będą ukrywać dochody i zatrudniać pracowników na czarno – stwierdził we wtorek szef komisji nadzwyczajnej ds. rozpatrzenia ustaw z planu Hausnera Wiesław Kaczmarek.
Państwo tak często zmienia przepisy podatkowe, że wydaje się już biznesmenom całkiem niepoważne – twierdzi NIK, który przyjrzał się podatkom dla przedsiębiorców. – Ustalenia poprzednich kontroli były podobne. To kolejny głos NIK wołający na puszczy o stabilizację prawa podatkowego – tak zaczął wtorkową konferencję wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli Jacek Jezierski. Dodajmy, że tego samego dnia pracę nad podatkami na przyszły rok rozpoczęła sejmowa komisja finansów – posłowie znów zapowiadają poważne zmiany przepisów.
Rząd chce uwolnić czynsze w prywatnych kamienicach od stycznia 2005 r. Przyjął wczoraj w tym celu specjalną autopoprawkę do projektu ustawy o ochronie praw lokatorów. Rząd proponuje, aby w przyszłym roku skończyła się (trwająca dziesięć lat) reglamentacja czynszów w prywatnych kamienicach. Dziś ustawa ogranicza ich wysokość do 3 proc. wartości odtworzeniowej lokalu.
Rzeczpospolita:
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo może zacząć przygotowania do debiutu giełdowego. Wczoraj rząd dokonał zmian w programie prywatyzacyjnym dla tej firmy. Akcje grupy kapitałowej PGNiG mają trafić na giełdę, ale to nie skarb państwa będzie je sprzedawał. Najpierw sama firma wyemituje akcje, by podnieść kapitał zakładowy. Dopiero potem minister skarbu zdecyduje się na sprzedaż mniejszościowego pakietu swoich akcji, co może nastąpić w ciągu sześciu miesięcy od debiutu.
Polska odnotuje w najbliższych miesiącach znaczny wzrost inwestycji zagranicznych. Międzynarodowy Instytut Finansów poinformował w Waszyngtonie, że to właśnie nasz kraj będzie w następnych latach jednym z głównych odbiorców nowych przedsięwzięć inwestycyjnych.Według IIF w tym roku inwestycje w Polsce wzrosną o jedną trzecią w porównaniu z rokiem ubiegłym. W każdym razie ten rok powinniśmy zamknąć kwotą inwestycji dokonanych i deklarowanych w wysokości prawie 8 mld dolarów.
Bardzo dynamiczny rozwój rynku oszczędności emerytalnych w Europie zakłada Nationwide. Już za trzy lata firma chce osiągnąć pierwszy miliard euro rocznej składki, jedna piąta ma pochodzić z Polski.
Nadzór ubezpieczeniowy żąda od towarzystw, które notują straty, by co kwartał, a nie jak dotychczas co roku, podejmowały decyzje w sprawie swojego dalszego istnienia. Ubezpieczyciele są zaskoczeni, gdy co trzy miesiące muszą zwoływać walne zgromadzenia i podejmować stosowne uchwały.
Najwyższe zyski w ostatnich trzech kwartałach dały funduszom emerytalnym inwestycje w akcje polskich spółek. Średnio z tej części portfela zyskały około 18 proc. O wiele słabszą, rzędu kilku procent, stopę zwrotu przyniósł portfel obligacji. Na koniec września przeciętny udział akcji w portfelach OFE wyniósł 30,6 proc.
Trwa korzystny trend na krajowym rynku finansowym. Wczoraj nadal lekko drożał złoty oraz wzrastały ceny obligacji. Z powodu gorszych danych makroekonomicznych osłabił się dolar.
Gazeta Prawna:
Zakład Ubezpieczeń Społecznych samowolnie bierze w obronę samorządy, które zalegają mu ze składkami ubezpieczeniowymi. ZUS, powołując się na ochronę danych osobowych, odmawia udostępnienia informacji o zaległościach nawet regionalnym izbom obrachunkowym. W efekcie żadna z instytucji powołanych do kontroli jednostek samorządu terytorialnego nie wie, ile pieniędzy powinno wpłynąć na ubezpieczeniowe konta.
Wybudowanie kilometra autostrady kosztuje dziś w Polsce od 4 do 6 mln euro. Co ciekawe, inaczej liczy koszty budowy administracja rządowa, inaczej koncesjonariusz. Różnice sięgają kilku i więcej procent. W resorcie infrastruktury urzędnicy nie uwzględniają takich elementów, jak koszty projektu i jego finansowania czy budowy systemu pobierania opłat drogowych.
Parkiet:
Zapisy na akcje PKO BP w subtranszy inwestorówdetalicznych oraz deklaracje nabycia w transzy krajowychi zagranicznych instytucji będą przyjmowane od 22 października do 3 listopada. Bank nie podał ceny sprzedaży akcji. Zostanie ustalona 3 listopada – wynika z prospektu emisyjnego liczącego 932 strony.