Coraz więcej polaków chce mieć dom – z dzienników.
Gazeta Wyborcza:
Polacy uzyskali w zeszłym roku pozwolenia na budowę prawie 105 tys. domów jednorodzinnych. Dom chce mieć coraz więcej osób mniej zamożnych, których nie stać na szalenie drogie mieszkania. Pozwoleń na domy wydano o przeszło 40 proc. więcej niż w roku 2006 – podał wczoraj Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.
Aż osiem tysięcy pisemnych skarg na firmy ubezpieczeniowe dostał w zeszłym roku Rzecznik Ubezpieczonych. Jak jednak przyznają przedstawiciele tej instytucji, niezadowolonych może być więcej – bo nie każdy, kto ma problem ze swoim ubezpieczycielem wie, że może prosić o pomoc Rzecznika.
– Jeżeli nie przeprowadzimy reformy wcześniejszych emerytur, to wielkość deficytu systemu emerytalnego urośnie do 4 proc. PKB. – mówi „Gazecie” Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy i polityki społecznej.
Dziś rząd przyjmie projekt ustawy o zwrocie nadpłaty akcyzy od aut sprowadzonych do Polski po wejściu do UE. Jeśli projekt kolejny raz nie utknie w Sejmie, fiskus zacznie zwracać pieniądze podczas wakacji.
Rzeczpospolita:
Od początku 2008 roku lekarze nie mogą pracować więcej niż 48 godzin tygodniowo, zgodnie z regulacjami unijnymi. Mogą się wprawdzie porozumieć z dyrektorami placówek i wydłużyć swój czas pracy do 72 godzin, ale za to chcą dodatkowych pieniędzy. A tych nie ma ani w budżecie państwa, ani w budżecie NFZ. Problem pozostawiono szpitalom.
PGNiG chce o 28 proc. podnieść cenę gazu od kwietnia. Spółka argumentuje, że znacząco wzrosły jej koszty importu gazu, a sprowadza z zagranicy trzy czwarte surowca. Urząd Regulacji Energetyki uważa podwyżkę za wygórowaną, bez tej zgody nie będzie wzrostu cen.
Za tydzień, we wtorek, szefowie związków zawodowych i organizacji przedsiębiorców zdecydują o formule negocjacji w Komisji Trójstronnej. Jednym z elementów rozmów ma być debata na temat przyszłych emerytur pomostowych. 3 mld złotych kosztowały wcześniejsze emerytury przyznane w tym i w zeszłym roku.
Wczoraj ukazało się ogłoszenie o konkursie na prezesa PKO BP i siedmiu jego zastępców. Kandydaci mają czas do końca marca na składanie życiorysów. Rada nadzorcza będzie musiała się pospieszyć z wyborem nowego zarządu spółki, bo kadencja obecnego kończy się 19 maja.
Gazeta Prawna:
Fuzja operacyjna, czyli przenoszenie rachunków byłych klientów Banku BPH na platformę Pekao, przynosi kolejne problemy. Część z tych osób nie może obsługiwać swoich kart kredytowych przez internet. Na niespodziankę natknęli się także posiadacze rachunków w kilku warszawskich oddziałach, gdy nie mogli zrealizować przelewów, ponieważ zostały im wprowadzone automatycznie limity dzienne, o których bank wcześniej klientów nie poinformował.
Dziś w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie czterech projektów nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Posłowie PO i SLD chcą zniesienia obowiązku noszenia jednolitych strojów w szkołach podstawowych, gimnazjach, a także dla dorosłych. Zgodnie z projektem PO dyrektor szkoły będzie mógł wprowadzić tzw. mundurki, ale po uzyskaniu pozytywnej opinii rady rodziców i rady pedagogicznej.
W opinii obserwatorów rynku analitycy w ostatnich tygodniach zaczęli gonić wycenami akcji giełdowych spółek spadający rynek. Inaczej rzecz ujmując, zaczęli obniżać poprzednie zbyt optymistyczne i wydane w czasie hossy wyceny. Szczególnie mocny spadek wycen dotknął akcje banków i firm deweloperskich. Ale jak twierdzą w rozmowie analitycy, to może być dopiero początek.
Puls Biznesu:
Dziewięć dni temu zakończył się sezon raportów finansowych spółek z czwartego kwartału 2007 r. Wyniki na ogół były dobre. Znalazły się jednak spółki, które nie spełniły zbyt wygórowanych oczekiwań inwestorów. „PB” znalazł dziewięć metod, jakimi władze giełdowych spółek próbują przekonać rynek do tego, że wyniki były bardzo dobre (choć nie były), lub że właściwie nie mają one większego znaczenia (z uwagi na zdarzenia jednorazowe, perspektywy itd.).
Nie opadają emocje wokół podatku Belki. Giełdowi gracze, którzy właśnie otrzymali formularze PIT z biur maklerskich i dowiadują się, ile zarobionego grosza muszą oddać fiskusowi, tłumnie biorą udział w akcji „PB” i portalu pb.pl „Nie dla podatku giełdowego”. Piszą listy do ministra finansów z żądaniem skasowania daniny od zysków z akcji. Oburzają ich zapowiedzi premiera Donalda Tuska, że podatek Belki będzie likwidowany stopniowo: od oszczędności – w połowie kadencji tego Sejmu, od zysków giełdowych – dopiero przed wyborami.