4.2 mld euro unijnych funduszy na rozwój regionów – Z dzienników

Gazeta Wyborcza

4,2 mld euro unijnych funduszy strukturalnych na rozwój regionów rozejdzie się bez kłopotu – widać to już dziś. Ale przy podziale nie obyło się bez konfliktów. Nie ma też pewności, czy pieniądze na pewno pozwolą zwiększyć konkurencyjność naszych lokalnych społeczności. To już trzeci raport „Gazety” na temat przygotowań województw do wykorzystania unijnych funduszy strukturalnych ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR). Z tego programu dofinansowuje się budowę dróg i oczyszczalni ścieków, modernizację szkół, tworzenie sieci informatycznych, a także walkę z bezrobociem.

Po piątkowym szaleństwie w biurach maklerskich na akcje PKO BP zapisało się już blisko 300 tys. drobnych inwestorów – szacują maklerzy. Przewidują, że redukcja zapisów przekroczy 95 proc.

W ubiegłym tygodniu zakończyła się pierwsza część zapisów na akcje PKO BP w biurach maklerskich. Ci, którzy złożyli zamówienie, mogą liczyć na 4-proc. upust cenowy i mniejszą redukcję (rozliczenie zleceń nastąpi w sobotę).

Rzeczpospolita

Jukos winny jest skarbowi państwa dodatkowo 6,7 mld dolarów. Tak zdecydowała inspekcja podatkowa po sprawdzeniu prawidłowości naliczenia podatków, które koncern zapłacił w 2002 r. – poinformowała agencja Interfax, powołując się na źródła w służbach finansowych Rosji.

Około 100 milionów złotych rocznie wydają na promocję polskie samorządy chcąc przyciągnąć do siebie turystów i inwestorów. Biedniejsze gminy wydają foldery reklamowe i tworzą biura obsługi dla zainteresowanych kontrahentów. Zamożniejsze organizują dla nich specjalne konferencje i opłacają kampanie reklamowe w mediach.

Pierwsza od dziewięciu lat podwyżka stóp procentowych (o 0,27 punktu), którą chiński bank centralny niespodziewanie ogłosił w ubiegły czwartek, odbiła się głośnym echem na światowych giełdach. Jako uzasadnienie jej wprowadzenia władze w Pekinie podały zagrożenie inflacją i alarmujący odpływ kapitału do szarej strefy finansowej.

Gazeta Prawna

Podróbki są coraz większym utrapieniem dla europejskich i polskich przedsiębiorstw. Poważnym problemem są tzw. produkty podobne. Handel „fałszywkami” stanowi 5 – 7 proc. obrotu towarami. Trudno jest oszacować rzeczywistą skalę tego zjawiska, ale wiadomo, że przynosi ono wielomilionowe straty firmom i budżetowi państwa.

W najbliższym czasie akcje telewizji TVN wejdą do obrotu na warszawskim parkiecie. Do giełdowego debiutu szykuje się również konkurencyjny Polsat. Wysyp nowych ofert dobrze wpłynie na wzrost wyceny i tym samym atrakcyjność sektora medialnego na giełdzie. O przyszłym zainteresowaniu ofertami tych spółek może świadczyć ogromny popyt na akcje WSiP. W transzy inwestorów indywidualnych przekroczył on bowiem ponad 30-krotnie liczbę akcji oferowanych przez Skarb Państwa, co doprowadziło do redukcji zapisów na poziomie ponad 90 proc.

Gazeta Prawna

Redukcja zapisów na akcje PKO BP w transzy inwestorów instytucjonalnych może wynieść około 90% – uważają przedstawiciele firm z rynku finansowego. Spodziewają się, że fundusze emerytalne i inwestycyjne będą traktowane lepiej i dostaną więcej akcji niż inne podmioty gospodarcze. Inwestorzy instytucjonalni już zapisują się na akcje PKO BP. Wstępny przydział ma nastąpić 3 listopada. Przedstawiciele firm, zainteresowanych zakupem papierów banku, spodziewają się, że nadsubskrypcja będzie duża.

Parkiet

Redukcja zapisów na akcje PKO BP w transzy inwestorów instytucjonalnych może wynieść około 90 proc. – uważają przedstawiciele firm z rynku finansowego. Spodziewają się, że fundusze emerytalne i inwestycyjne będą traktowane lepiej i dostaną więcej akcji niż inne podmioty gospodarcze. Inwestorzy instytucjonalni już zapisują się na akcje PKO BP. Wstępny przydział ma nastąpić 3 listopada. Przedstawiciele firm, zainteresowanych zakupem papierów banku, spodziewają się, że nadsubskrypcja będzie duża.