Oszustwa marketów, górnicy dostaną dodatkowe wypłaty – Z dzienników
Gazeta Wyborcza:
Wczoraj komisja śledcza ds. sektora bankowego zebrała się na pierwszym roboczym posiedzeniu. Koalicjanci wraz z PSL narzucili porządek obrad i styl prac. Nie zgodzili się, by zaczekać, aż Trybunał Konstytucyjny stwierdzi, czy uchwała o powołaniu komisji była zgodna z konstytucją. Prawnicy oceniają, że przedmiot i zakres jej działania jest zbyt szeroki.
Firmy chcące wejść na giełdę powinny przyjrzeć się swojej nazwie – a dokładniej temu, czy jest łatwa do wymówienia. Według amerykańskich naukowców, nazwa ma ogromne znaczenie dla wyników firmy w pierwszych dniach po jej debiucie giełdowym – informuje serwis „EurekAlert”.
Co roku państwa Unii tracą na VAT-owskich przekrętach 60 mld euro. Żeby utrudnić życie oszustom, László Kovács proponuje radykalną reformę systemu poboru tego podatku. O planach komisarza Kovácsa poinformował poniedziałkowy „Financial Times”. Ale na razie nie przekształciły się one w konkretne propozycje zmiany unijnej VI Dyrektywy. Ministrowie UE będą nad nimi dyskutować 7 czerwca.
W ciągu miesiąca od ostatniego posiedzenia RPP oczekiwania na obniżkę stóp wśród ekonomistów znikły. Dziś zaczynają się zastanawiać, kiedy mogą być podwyżki.
Rzeczpospolita:
Kazimierz Marcinkiewicz zapewnił górników, iż otrzymają dodatkowe wypłaty z zysków, jakie zatrudniające ich spółki wypracowały w ubiegłym roku.
Właściciele telefonów komórkowych na tzw. kartę będą mogli zmienić od 1 czerwca operatora, zachowując numer. Wczoraj pierwszy gotowość świadczenia tej usługi zadeklarował Polkomtel, operator sieci Plus i Sami Swoi.
Ponad trzy miliony Polaków nie ufa żadnej firmie ubezpieczeniowej – wynika z najnowszych badań. Tymczasem uczciwość towarzystwa to najważniejszy czynnik, którym kierujemy się przy wyborze ubezpieczyciela.
Polskie firmy będą mogły świadczyć usługi na terenie całej Unii. Ale państwa przyjmujące narzucą im swoje wymagania. Rok temu Francuzi powiedzieli w referendum „nie” unijnej konstytucji. Część zrobiła to z obawy przed polskim hydraulikiem, który miałby zabierać pracę francuskim fachowcom. Wczoraj, w rocznicę referendalnej klęski, ministrowie „25” poparli dyrektywę usługową. Francja będzie musiała wpuścić hydraulika, ale narzuci mu swoje przepisy.
Gazeta Prawna:
Hipermarkety oszukują klientów. Duże sklepy informują o promocjach, chociaż nie obniżają cen towarów. Postanowienia zawarte w gwarancjach łamią prawa konsumentów. Na towarach brakuje oznaczeń w języku polskim i o terminach przydatności do spożycia.
Przejęcie Możejek pozwoli Orlenowi podnieść ceny paliw na wschodzie Polski. Najtaniej tankujemy benzynę na Śląsku (4,07 zł), najdrożej w Warszawie (4,37 zł). Najtańsze stacje należą do sieci hipermarketów, gdzie ceny paliw są niższe o 20-30 groszy.
Przepisy o zwrocie VAT nie wymagają, aby na fakturach był symbol PKWiU. Urzędnicy żądają podawania takich symboli przez podatników. Gdy okaże się, że zwrot jest nienależny, podatnik zostanie ukarany grzywną.
Towarzystwa prześcigają się w ofertach dla małych i średnich firm. Istotne dla sukcesów w sprzedaży jest również to, ile czasu zajmie agentowi wyjaśnienie klientowi zakresu umowy i konieczność jej ewentualnych modyfikacji. Dlatego towarzystwa przygotowują coraz więcej ofert przykrojonych na miarę konkretnej grupy klientów.