Komisja Europejska z dobrymi prognozami dla Polski – Z dzienników

Gazeta Wyborcza

Bezrobocie w Polsce spadnie, wzrost gospodarczy będzie bić rekordy, dziura budżetowa skurczy się – tak wyglądają najnowsze prognozy Komisji Europejskiej. Zresztą cała Unia ma się bardzo dobrze.

Dziś Andrzej Lepper będzie przekonywał premiera Kaczyńskiego do udzielenia pomocy finansowej sadownikom, którym mróz zdziesiątkował kwiaty i zawiązki owocowe. Już w niedzielę Lepper obiecał sadownikom wsparcie z budżetu warte setki milionów złotych.

Wczoraj w południe w okolicach Kijowa wyleciał w powietrze jeden z głównych ukraińskich gazociągów transportujących rosyjski gaz do Europy. Katastrofa nie wstrzymała dostaw do Europy.

Rzeczpospolita

Polscy przedsiębiorcy, sprowadzający tańsze leki od hurtowników z innych krajów Unii, mogą się cieszyć. Po najnowszym wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości operacja ta będzie znacznie szybsza i łatwiejsza niż dotychczas.

Najważniejsza instytucja wypłacająca rolnikom unijne pieniądze od wczoraj nie ma prezesa. Prof. Grzegorz Spychalski, kierujący Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, został odwołany.

Jedyny prywatny polski przewoźnik lotniczy zawiesił w poniedziałek swą działalność. Zapowiada jednak, że jak najszybciej wznowi loty, a już w przyszłym roku wejdzie na warszawską giełdę. Do debiutu giełdowego Direct Fly może jednak nie dojść.

Do końca roku fundusz Secus I FIZ chce wydać 100 mln zł na inwestycje w spółki na rynku niepublicznym. Wczoraj rozpoczął sprzedaż certyfikatów, dzięki czemu pozyska kapitał na zakupy.

Gazeta Prawna

Komisja Nadzoru Finansowego przekazała Unicredit swoje stanowisko w sprawie wezwania, które musi ogłosić nowy nabywca mini-BPH. Odpowiedź jest jednoznaczna – nie będzie interpretacji przepisów na użytek jednej transakcji.

Dziś Trybunał Konstytucyjny zdecyduje, czy księgowi mogą sporządzać deklaracje i zeznania. Krajowa Rada Doradców Podatkowych twierdzi, że jest to przepis niekonstytucyjny. Ministerstwo Finansów planuje już kolejne zmiany w ustawie o doradztwie podatkowym.

Rząd wciąż nie przekazał do Sejmu projektu noweli kodeksu pracy wprowadzającej telepracę. Partnerzy społeczni chcą modyfikacji rządowych propozycji, by nie było wątpliwości interpretacyjnych. Uprawnienia związków zawodowych w decydowaniu o stosowaniu telepracy budzą wiele kontrowersji.

Webmasterzy coraz częściej kopiują cudze strony internetowe, zamiast budować własne. Przed plagiatem nie chroni nawet przerobienie cudzego dzieła, bo jest to dzieło zależne. Za sprzedaż zapożyczonej bezprawnie witryny grozi grzywna lub do pięciu lat więzienia.

Puls Biznesu

Wczoraj ruszyły zapisy na akcje Immoeast, austriackiego dewelopera, notowanego na giełdzie w Wiedniu. Oferta jest ogromna — jej wartość to 2,8 mld EUR. Trudno jednak porównywać ją do oferty PKO BP. Przeprowadzana jest w pięciu krajach (a także na zasadzie private placement w Stanach Zjednoczonych) i obejmuje maksymalnie 277,9 mln akcji. Można jednak powiedzieć, że to największa oferta, na jaką kiedykolwiek mogli zapisywać się inwestorzy w Polsce.

Jedna ze spółek Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK) trafi na giełdę, i to jeszcze w tym roku. To element bardzo precyzyjnego planu, który uczyni ze SKOK instytucję bankową (prawie) pełną gębą. Taką ekspansję zapowiadał na łamach „PB” półtora roku temu Grzegorz Bierecki, pomysłodawca SKOK.

Kultowe Camele oraz Salemy, które znikły z polskiego rynku kilka lat temu, mogą mieć swój wielki comeback. Powód? Właściciel tych marek, Japan Tobacco, przejął Gallaher Group, o czym oficjalnie poinformował 18 kwietnia. Brytyjska spółka ma w podłódzkich Poddębicach fabrykę.

Cenowy skok nieruchomości zaczyna powoli zniechęcać Polaków do kupna mieszkań. Z obserwacji pośredników kredytowych wynika, że coraz częściej skłaniają się ku inwestowaniu w zakup ziemi poza miastem i postawienie domu.