ZBP i akceptanci przeciwko nadużyciom kartowym

W listopadzie br. z inicjatywy Związku Banków Polskich zostało zawarte porozumienie między agentami rozliczeniowymi, na mocy którego nawiązano współpracę w zakresie przeciwdziałania oszustwom i nadużyciom kartowym. Agenci rozliczeniowi American Express Poland, CardPoint, PolCard, CKC – Centrum Kart Banku Pekao, eService oraz Bank Handlowy podpisali jednocześnie ze Związkiem Banków Polskich umowę dotyczącą eksploatacji systemu bazodanowego „MIG – Akceptanci”. System gromadzi informacje o akceptantach kart nienależycie wykonujących umowy podpisywane z agentami. Strony porozumienia stwierdziły, że w celu realizacji przyjętych ogólnych założeń niezbędna jest współpraca skierowana przeciwko akceptantom dopuszczającym się oszustw i nadużyć kartowych. Porozumienie definiuje najważniejsze, obligatoryjne narzędzia dla agentów rozliczeniowych. Każdy z podmiotów może jednak nałożyć ostrzejsze warunki w zawieranych umowach z akceptantami.

Funkcja Związku Banków Polskich, jako instytucji zapewniającej obsługę administracyjną porozumienia, polega na nadzorowaniu funkcjonowania bazy danych akceptantów, z którymi rozwiązano umowę oraz ocenie realizacji założeń porozumienia przez uczestniczące w nim strony. Agenci rozliczeniowi zobowiązują się przez 6 miesięcy nie zawierać umowy z punktem handlowo-usługowym, z którym agent rozliczeniowy zerwał umowę z powodów związanych z przestępstwami lub nadużyciami kartowymi. Informacja o wprowadzeniu danych akceptanta do bazy danych pozostanie w niej jednak przez okres 36 miesięcy od momentu, gdy podpisywanie umów z akceptantem będzie już możliwe. Zanim jednak akceptant kart płatniczych podejrzany o nadużycia kartowe zostanie umieszczony w bazie, otrzyma pisemne ostrzeżenie dające możliwość podjęcia przez akceptanta stosownych działań zmierzających do zwiększenia bezpieczeństwa oraz wyeliminowania nadużyć kartowych w jego placówce. Innymi słowy ostrzeżenie zawierać będzie informacje umożliwiające identyfikację problemu oraz podjecie działań naprawczych.

Wejście w życie porozumienia powinno znacząco podnieść stan bezpieczeństwa systemu rozliczeń bezgotówkowych z wykorzystaniem kart płatniczych. Kluczowym momentem będzie zmniejszenie liczby oszustw dokonywanych w placówkach handlowo-usługowych. Zmniejszenie nastąpi z pewnością, albowiem warunki określone w porozumieniu umożliwiają łatwą identyfikację tolerującego nadużycia kartowe lub samodzielnie dopuszczającego się tego typu działań. W tym samym czasie również międzynarodowe organizacje kart płatniczych funkcjonujące w Polsce (Diners Club, MasterCard oraz VISA) wspólnie ze Związkiem Banków Polskich przyjęły deklarację, w której wyraziły poparcie dla utworzonego systemu MIG – Akceptanci oraz chęć współpracy w zakresie wspierania i rozbudowy funkcjonalności systemu. Organizacje kartowe zadeklarowały również wymianę informacji i doświadczeń niezbędnych do zwiększenia efektywności bazy danych wykorzystywanej przez agentów rozliczeniowych