Zgoda KPWiG na utworzenie SFIO OPERA NGO

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wydała zgodę na utworzenie Specjalistycznego Funduszu Inwestycyjnego Otwartego OPERA NGO.

OPERA NGO Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty przeznaczony jest dla osób prawnych działających na rzecz dobra społecznego, w tym w szczególności fundacji, stowarzyszeń, stowarzyszeń kultury fizycznej, związków sportowych, osób prawnych działających na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego, stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz gwarancjach wolności sumienia i wyznania, związków zawodowych, organizacji pracodawców, izb gospodarczych, izb rzemieślniczych oraz szkół wyższych.

Idea utworzenia funduszu zrodziła się w środowisku organizacji pozarządowych, a przyświecała jej potrzeba stworzenia wehikułu inwestycyjnego pozwalającego osiągać stopy zwrotu wyższe niż oprocentowanie lokat bankowych czy obligacji skarbowych przy akceptowalnym poziomie ryzyka. Najważniejszym celem jest zwiększenie efektywności wykorzystania kapitałów powierzonych w/w organizacji.

OPERA TFI zostało wybrane do stworzenia oraz zarządzania odpowiednim funduszem przez komisję powołaną przez środowisko organizacji pozarządowych spośród licznego grona towarzystw funduszy inwestycyjnych i firm typu asset management.

Organizacje zainteresowane inwestycją w fundusz OPERA NGO SFIO mogą nabyć jednostki uczestnictwa w trakcie trwania zapisów na jednostki tj w okresie od 23 stycznia do 3 lutego br.. Minimalna wartość pierwszej wpłaty do funduszu wynosi 50 tys. złotych, wartość kolejnych wpłat nie może być niższa od 10 tys. złotych. Dopłaty i wypłaty mogą być dokonywane w dniach wyceny Funduszu, czyli w odstępach tygodniowych.

Fundusz OPERA NGO czerpie z rozwiązań sprawdzonych już w funduszach zarządzanych przez OPERA TFI – OPERA I FIZ oraz OPERA FNP SFIO.

Należą do nich m.in.:

  • szerokie dopuszczalne spektrum inwestycyjne (akcje notowane na GPW (do 60% aktywów), akcje niepubliczne i udziały – projekty private equity (do 15% aktywów), zagraniczne rynki akcji (do 25%) – zaangażowanie w akcje łącznie do 60%, waluty obce (do 25% aktywów), instrumenty dłużne oraz instrumenty pochodne oparte na w/w aktywach bazowych),
  • strategia inwestycyjna funduszu oparta na aktywnym zarządzaniu – w zależności od oceny sytuacji na poszczególnych rynkach fundusz może nie tylko kupować poszczególne instrumenty finansowe, ale również otwierać tzw. pozycje krótkie. Decyzje inwestycyjne są zorientowane na osiąganie absolutnych zysków (a nie względnych, tj. wyższych od benchmarku). Dzięki temu wyniki zarządzania zależą od trafności podejmowanych decyzji, a nie są jedynie biernym obrazem koniunktury na odpowiednim rynku, jak to ma miejsce w przypadku większości funduszy i portfeli asset management,
  • zarządzający funduszem wykorzystują wszelkie dostępne techniki inwestycyjne – od prostego zakupu pojedynczego instrumentu po złożone strategie oparte na instrumentach pochodnych (opcje, futures) oraz arbitraż,
  • strategia inwestycyjna dostosowana do przewidzianego poziomu płynności jednostek uczestnictwa,
  • brak opłat za nabycie i zbycie jednostek uczestnictwa, rozsądny poziom opłaty stałej (do 1,5%) oraz opłata od zysku, mająca charakter motywacyjny dla towarzystwa zarządzającego funduszem – pobierana jest jako udział (10%) w wypracowanym zysku.