Zwrot różnicy VAT coraz bliżej

Na wspólnym posiedzeniu posłowie z sejmowych komisji Finansów Publicznych oraz Infrastruktury, niemal jednomyślnie przyjęli projekt ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Przewiduje on, że inwestorzy będą mogli uzyskać zwrot zawartej w cenie materiałów budowlanych różnicy wynikającej z podwyżki VAT z 7 proc. do 22 proc.

Przypomnijmy: stawka VAT na materiały budowlane poszła w górę 1 maja br. Podwyżka była znaczna, bo z 7 proc. do 22 proc. Zwiększeniu opodatkowania towarzyszył wzrost cen. Podwyżka ta szczególnie dała się we znaki osobom budującym domy tzw. systemem gospodarczym, czyli samodzielnie, a także przeprowadzającym remonty.

W związku z tym posłowie zgłosili propozycje mające na celu umożliwienie indywidualnym inwestorom zwrotu różnicy zawartej w cenie materiałów budowlanych, wynikającej z podwyżki VAT z 7 proc. do 22 proc. Nad poselskimi propozycjami pracowała specjalna podkomisja. Zakończyła swoje prace jeszcze we wrześniu ub.r. I właśnie projekt opracowany przez podkomisję został wczoraj rozpatrzony na wspólnym posiedzeniu przez posłów z sejmowych komisji Finansów Publicznych oraz Infrastruktury.

Jakie regulacje wprowadza projekt

Przyjęty wczoraj projekt przewiduje m.in., że osoby fizyczne mają prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, związanych m.in. z budową budynku mieszkalnego, zgodnie z decyzją o pozwoleniu na budowę, nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne, a także remontem domu lub mieszkania. Zwrot ma dotyczyć wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami wystawionymi od 1 maja 2004 r. Kwota zwrotu będzie równa 15/22 (68,18 proc.) kwoty VAT wynikającej z faktur dokumentujących wydatki. Zwrot ma być dokonywany na wniosek osoby fizycznej, złożony w urzędzie skarbowym. Decyzję o zwrocie będzie wydawał naczelnik urzędu skarbowego.

Na wczorajszym posiedzeniu połączonych komisji na potrzebę przyjęcia ustawy wskazywała poseł Barbara Marianowska, przewodnicząca podkomisji, która opracowała poselski projekt.

Obawy o masową „produkcję” faktur

Dezaprobatę dla rozwiązań zawartych w projekcie wyraził wiceminister finansów Jarosław Neneman. Wyraził obawę, że wejście w życie ustawy w zaproponowanym kształcie może doprowadzić do masowej „produkcji” faktur, na podstawie których będzie można zwracać się do urzędu skarbowego o zwrot części podatku. Zdaniem wiceministra Jarosława Nenemana, poselski projekt daje prawo do podwójnej ulgi – o zwrot części VAT będą bowiem mogły się również ubiegać osoby, które korzystały z ulgi budowlanej lub korzystają z ulgi remontowej. Jarosław Neneman wyraził też pogląd, że w projekcie nie ma przepisów, które dopingowałyby do szybkiego kończenia inwestycji. Wiceminister podkreślił, że w ustawie budżetowej na ten rok nie zapewniono środków na zwrot VAT.

Posłowie jednak zdecydowanie opowiedzieli się za przyjęciem projektu. Poseł Janusz Piechociński przypomniał m.in., że podczas prac nad projektem strona rządowa nie zgłaszała takich zastrzeżeń.

Za przyjęciem projektu głosowała zdecydowana większość posłów z obu podkomisji. Wiele wskazuje jednak na to, że przedstawiciele rządu w czasie dalszych prac legislacyjnych nad projektem będą starali się wprowadzić poprawki zmierzające do ograniczenia w zwrocie VAT.

Krzysztof Tomaszewski, Marcin Musiał, Gazeta Prawna