5 największych europejskich debiutów giełdowych w Londynie
Pięć największych europejskich debiutów giełdowych miało miejsce w Londynie, a warszawska giełda umocniła swoją pozycję – tak pierwszy kwartał tego roku na giełdach podsumowała w opublikowanej w czwartek analizie firma PricewaterhouseCoopers (PwC).
W ankiecie IPO Watch Europe PwC podsumował liczbę i wartość pierwotnych ofert akcji (IPO) na najważniejszych giełdach europejskich. Spółki najczęściej wybierały Londyn jako miejsce debiutu – na londyńskim rynku podstawowym miało miejsce pięć największych IPO w pierwszym kwartale 2007 r. oraz wszystkie 15 ofert spółek spoza Europy.
Na warszawskiej giełdzie (GPW) zanotowano „znaczące ożywienie w zakresie IPO w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku”. Na GPW miało miejsce 14 ofert o łącznej wartości 253 mln euro, a największą była oferta austriackiej spółki Warimpex. W I kwartale ub.r. na GPW nie było żadnych debiutów.
Między 1 stycznia a 31 marca 2007 r. na najważniejszych rynkach w Europie miało miejsce 141 IPO, w porównaniu ze 164 debiutami w analogicznym okresie 2006 r. oraz 288 IPO w IV kwartale 2006 r.
Łączna wartość ofert pierwotnych w pierwszym kwartale 2007 r. wyniosła 10,687 mld euro, co stanowi spadek o 14 proc. w porównaniu do 12,446 mld euro w pierwszym kwartale 2006 r. i o 69 proc. w porównaniu do 34,954 mld euro w IV kwartale 2006 r.
Pod względem wartości IPO największym rynkiem w I kwartale był Londyn, na którym łączna wartość ofert wyniosła 8,526 mld euro, w porównaniu do 8,811 mld euro w analogicznym okresie roku ubiegłego oraz do 15,303 mld euro w IV kwartale 2006 r.
W pierwszym kwartale 2007 r. na giełdach amerykańskich odnotowano 64 debiuty, a łączna wartość ofert wyniosła 9,192 mld euro.
Łączna wartość ofert w Warszawie w I kwartale 2007 r. wyniosła 253 mln euro, wobec 673 mln euro w IV kwartale 2006 r. Największymi IPO w pierwszym kwartale 2007 r. były oferty Warimpeksu (99 mln euro ? oferta jednocześnie na giełdach w Warszawie i w Wiedniu) oraz Ruchu (65 mln euro). Łączna wartość pozostałych 12 ofert wyniosła 88 mln euro.
Zdaniem cytowanego w komunikacie Jacka Sochy, wiceprezesa PwC w Polsce, warszawska Giełda umacnia swoją pozycję atrakcyjnego miejsca do pozyskiwania kapitału.
„Należy jednak zaznaczyć, że w większości są to spółki małe lub średnie, w przypadku których wartość oferty rzadko przekracza 100 mln euro. Powoduje to, że zapotrzebowanie na kapitał generowane przez pierwsze publiczne oferty akcji nie jest w stanie w pełni zaspokoić popytu ze strony inwestorów, w szczególności funduszy inwestycyjnych i emerytalnych. Tę dysproporcję nieco łagodzą kolejne oferty akcji spółek już notowanych, które sprawiają, iż łączna wartość ofert na rynku pierwotnym jest znacznie wyższa”.
Zdaniem Sochy, decyzja o wejściu na giełdę jest dla wielu podmiotów dopiero początkiem strategii, w ramach której kapitał pozyskiwany jest po debiucie, kiedy wycena akcji spółki jest korzystniejsza.
Z danych zebranych przez PwC wynika, że w ciągu ostatnich miesięcy 123 spółki ogłosiły lub podtrzymały chęć zadebiutowania na GPW do końca 2007 r.
Ankieta IPO Watch Europe sporządzana przez specjalistów PwC obejmuje wszystkie debiuty na głównych giełdach w Europie i jest przeprowadzana kwartalnie.
PAP, Gazeta.pl