Oblicz ratę kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które przez długie lata będzie obciążało Twój portfel. Dlatego wybór oferty powinien być nie tylko przemyślany, ale również poprzedzony analizą i kalkulacjami. Samodzielnie nie będzie to łatwe zadanie, dlatego w Twoje ręce oddajemy specjalny kalkulator do obliczania rat kredytu hipotecznego. Wysokość raty kredytu hipotecznego zależy od wielu zmiennych, które uwzględnia nasza aplikacja. Na podstawie wprowadzonych danych otrzymasz kalkulację, którą będziesz mógł skonsultować z naszym ekspertem.

Expander radzi:

Szukasz kredytu?

Porównaj online kredyty z 13 banków i sprawdź jak możesz zaoszczędzić!

Porównaj raty >

Jak samodzielnie wyliczyć ratę kredytu hipotecznego? Z kalkulatorem od Expandera to proste!

Wybór kredytu hipotecznego to odpowiedzialna decyzja, której konsekwencje będziesz ponosić przez kolejne kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. W artykule wyjaśnimy, jak znaleźć kredyt, który precyzyjnie odpowie na Twoje potrzeby. Podpowiemy także, jak przy pomocy prostego w obsłudze kalkulatora samodzielnie wyliczyć ratę kredytu hipotecznego.

Z artykułu dowiesz się:

 • co zrobić, zanim rozpoczniesz starania o kredyt hipoteczny;
 • jak znaleźć szyty na miarę kredyt hipoteczny;
 • czym jest kalkulator rat kredytu hipotecznego i jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego z jego pomocą?

Kredyt hipoteczny to popularny produkt finansowy. Jest dostępny w ofercie większości banków. Wybór tego jedynego może być więc nie lada wyzwaniem, zwłaszcza że procedury z tym związane nie zawsze są proste, a po drodze czeka na kredytobiorcę kilka pułapek.

Zanim sięgniesz po kredyt

Nie mniej ważne od samej procedury wnioskowania o kredyt hipoteczny są gruntowne przygotowania do pożyczenia pieniędzy. Powinny złożyć się na nie przede wszystkim:

 • ocena własnych możliwości finansowych. Wiedząc, ile pieniędzy możesz przeznaczyć w skali miesiąca na spłatę raty, nie przeciążysz domowego budżetu;
 • zgromadzenie wymaganego przez kredytodawcę wkładu własnego. W zależności od banku, wartość wkładu musi wynosić co najmniej 10 lub 20 proc. wartości kredytowanej nieruchomości;
 • sprawdzenie swojej zdolności kredytowej, najlepiej w porozumieniu z ekspertem Expandera;
 • jeśli to konieczne – wcielenie w życie działań, które poprawią zdolność do spłaty. Mogą to być np.: likwidacja kart kredytowych, spłata drobnych kredytów gotówkowych czy wnioskowanie o kredyt hipoteczny wspólnie z partnerem (o innych sposobach, które najlepiej sprawdzą się w Twojej sytuacji, poinformuje Cię ekspert Expandera).

Jeśli wiesz już, ile wynosi Twoja zdolność kredytowa i ile pieniędzy miesięcznie jesteś w stanie przeznaczyć na spłatę raty, oblicz ratę kredytu przy pomocy kalkulatora rat kredytu hipotecznego. Wykonując kalkulację, dowiesz się, jaka rata kredytu będzie obciążać Twoje konto przy optymalnej dla Ciebie kwocie finansowania. W ten sposób sprawdzisz, czy Twoje założenia dotyczące miesięcznych obciążeń mają szansę pokryć się z rzeczywistością. Jak skorzystać z kalkulatora raty kredytu hipotecznego?

Czytaj także: Rozdzielność majątkowa a kredyt hipoteczny

Kalkulator raty kredytu hipotecznego – czym jest i jak z niego skorzystać?

Samodzielnie obliczanie raty kredytu nie musi być trudne! Kalkulator rat kredytowych to proste w obsłudze, dostępne online narzędzie, które pozwoli Ci szybko sprawdzić, ile wyniesie miesięczna rata kredytu hipotecznego. Z jego pomocą łatwo obliczysz ratę kredytu hipotecznego 200 tys., ratę kredytu hipotecznego 300 tys., ratę kredytu 400 tys. i ratę kredytu w każdej innej kwocie.

Jak obliczyć ratę kredytu przy pomocy kalkulatora? Aby wykonać kalkulację potrzebne Ci będą następujące dane:

 • wartość nieruchomości;
 • oprocentowanie kredytu;
 • wysokość wkładu własnego;
 • okres kredytowy (w latach).

Kiedy naciśniesz przycisk „Oblicz”, poznasz kwotę kredytu oraz kwotę miesięcznej raty kredytu hipotecznego.

Dlaczego warto skorzystać z kalkulatora spłaty kredytu hipotecznego?

Kalkulator rat hipotecznych dostarczy Ci informacji, ile wyniesie miesięczna rata kredytu hipotecznego w preferowanej przez Ciebie kwocie. Wiedząc, na czym stoisz, możesz realnie ocenić, czy stać Cię na kredyt, jeszcze lepiej zaplanować wydatki i zachować kontrolę nad swoim budżetem. Taka kalkulacji powinna być więc nieodzownym elementem procesu podejmowania decyzji o zaciągnięciu finansowania.

Nie tylko koszt raty kredytu hipotecznego

Obliczanie raty kredytu masz już za sobą? Pamiętaj, że koszty kredytu hipotecznego powinny być ważnym, lecz nie jedynym kryterium wyboru oferty. Aby zdecydować się tą najlepiej dostosowaną do własnych potrzeb, zwróć uwagę także na:

 • okres spłaty. Jeśli zależy Ci na jak najniższej miesięcznej racie, poszukaj banków, które pozwalają spłacać kredyt nawet przez 35 lat;
 • wymaganą przez kredytodawcę wysokość wkładu własnego. W zależności od banku, wymagana wysokość wkładu własnego wynosi 20 lub 10 proc. wartości kredytowanej nieruchomości (warunkiem w tym drugim przypadku jest zwykle wykupienie ubezpieczenia niskiego wkładu własnego);
 • formułę spłaty rat – stałą lub malejącą. W zależności od potrzeb i możliwości finansowych możesz wybrać kredyt hipoteczny z ratą stałą lub malejącą;
 • rodzaj oprocentowania – stały lub zmienny. Jeśli chcesz, by pomimo wahania wartości stóp procentowych przez kilka lat kwota miesięcznej raty pozostała niezmienna, dobrym wyborem okaże się kredyt z okresowo stałym oprocentowaniem. Jeśli wahania WIBOR-u są Ci niestraszne, Twoje oczekiwania z powodzeniem spełni kredyt z oprocentowaniem zmiennym;
 • dodatkowe udogodnienia. Wakacje kredytowe, gratisowe ubezpieczenie assistance... Dodatkowe, atrakcyjne dla kredytobiorcy udogodnienia nie powinny być najważniejszym kryterium wyboru banku, ale są doskonałym uzupełnieniem dla niskich kosztów i wygodnego procesu obsługi.

Czytaj także: Ryczałt a kredyt hipoteczny – co warto wiedzieć przed złożeniem wniosku?

Najlepszy kredyt hipoteczny – tylko z pomocą eksperta

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym. Skorzystanie z kalkulatora raty kredytu hipotecznego będzie pierwszym (i bardzo ważnym) krokiem na drodze do znalezienia szytego na miarę kredytu. Pamiętaj jednak, że kalkulacja rat kredytu wykonana przez kalkulator jest symulacją opartą o informacje przekazane przez użytkownika i ma charakter poglądowy. Choć przedstawione przez narzędzie dane są wiarygodne i realne, ocenę zdolności kredytowej może wykonać wyłącznie bank na podstawie informacji zawartych we wniosku kredytowym i dodatkowych dokumentach.

Aby postawić kolejny krok na drodze do uzyskania szytego na miarę finansowania, umów spotkanie z ekspertem Expandera. Specjalista wesprze Twoje działania na każdym etapie procesu kredytowego: od wyselekcjonowania banków, które zaoferują Ci najlepsze warunki kredytu, poprzez skompletowanie dokumentów, aż do podpisania umowy kredytowej. A za swoje usługi nie weźmie od Ciebie ani złotówki.

Nowe mieszkanie, czy nowy dom? Jeśli myślisz o kredytcie, sprawdź ile może wynieść rata Twojego kredytu hipotecznego.

Kontakt