Bank nie pobiera opłat za wpłatę bilonu

Bank Pekao zastosował się do decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów odnoszącej się do różnicowania opłat za wpłaty gotówkowe na konto – informuje „Gazeta Prawna”.

W 2006 roku prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie różnicowania opłaty za bezpośrednie wpłaty gotówki dokonywane przez klientów na rachunki w siedmiu oddziałach Banku Pekao. Konsument, który chciał wpłacić w kasie banku pieniądze bilonem na swoje konto, musiał, w zależności od oddziału, w którym miał rachunek, uiścić dodatkową opłatę. Jej wysokość była zróżnicowana, na przykład w Warszawie pobierano ją od wpłaty w ilości powyżej 100 sztuk bilonu w wysokości 0,5 proc. wpłaconej kwoty.

Zdaniem prezesa UOKiK pieniądz w postaci monety jest takim samym środkiem płatniczym jak banknot. Wprowadzanie opłat za jego użycie przy dokonywaniu transakcji płatniczych nie ma więc żadnego uzasadnienia.

Już w trakcie postępowania Pekao zaczęło zmieniać zakwestionowaną przez Urząd praktykę.

Więcej w „Gazecie Prawnej”.