Budżet Poznania przez 5 lat w PKO BP
PKO Bank Polski wygrał przetarg na bankową obsługę budżetu Miasta Poznania. Jego efektem jest podpisana 29 grudnia 2004 r umowa. Obejmuje ona okres 5 lat.
Poznań dysponuje jednym z największych budżetów samorządowych obsługiwanych przez PKO Bank Polski. PKO BP jest bankiem Urzędu Miasta Poznania oraz jednostek powiązanych z samorządem miejskim od 1991r. Prowadząc obsługę urzędu i związanych z nim podmiotów, zawsze staraliśmy się, by ta współpraca przynosiła wzajemne korzyści – podkreślił podczas uroczystości podpisania umowy Piotr Kamiński Członek Zarządu PKO Banku Polskiego.
Bank stara się zapewnić Urzędowi Miasta, jego agendom i pracownikom, a także osobom fizycznym i prawnym dokonującym różnego rodzaju rozliczeń z Urzędem Miasta, możliwie najlepsze warunki obsługi. Dlatego służby finansowe Urzędu zostały wyposażone w nowoczesne narzędzia, umożliwiające m.in. szybki kontakt z pracownikami banku, bezpośredni dostęp do danych, zarówno o obrotach i saldach na rachunkach, jak i do informacji ogólnych (np. aktualne kursy walut, oprocentowanie), dokonywanie operacji na rachunkach bez konieczności sporządzania dokumentów papierowych i składania ich w placówce prowadzącej rachunek.
PKO Bank Polski w siedzibie Urzędu Miasta Poznania i siedzibach delegatur uruchomił ogólnodostępne placówki z pełnym lub poszerzonym zakresem działania. Jednocześnie w wielu jednostkach powiązanych z Urzędem Miasta działają agencje PKO BP o szerokim zakresie świadczonych usług.
W 2004 r. PKO BP pozostawał liderem na tym rynku obsługi jednostek samorządu terytorialnego i instytucji rządowych. Około 40 proc. województw i miast na prawach powiatu to klienci PKO BP. Bank bierze aktywny udział w finansowaniu działalności inwestycyjnej jednostek samorządu terytorialnego i służy pomocą w pozyskiwaniu finansowania z funduszy Unii Europejskiej, a także w przygotowaniu do efektywnego korzystania z funduszy strukturalnych. Zaangażowanie wobec jednostek szczebla samorządowego i rządowego wzrosło w 2004 r. o 80 proc.
Kredyty udzielone jednostkom samorządu terytorialnego stanowiły 46,8 proc. ogólnego zaangażowania banku w segmencie bankowości korporacyjnej. W tym samym czasie depozyty jednostek szczebla samorządowego i rządowego wzrosły o 33,8 proc. Stan środków na rachunkach jednostek samorządowych stanowił 29,5 proc. depozytów klientów korporacyjnych.