Dopuszczalny wydruk z internetu

 

Do resortu finansów skierowano poselską interpelację zawierającą pytanie, czy elektroniczny wydruk transakcji przelewu dokonanego przez bank internetowy może być wykorzystany przez podatnika jako dowód wpłaty na fundusz remontowy. Pytani przez „Gazetę Prawną” eksperci są zgodni, że taki wyciąg winien być uznany za dowód poniesienia wydatku.

W przypadku korzystania z ulgi remontowej wątpliwości budzi kwestia, czy za dowód wpłaty na fundusz remontowy można uznać wydruk elektronicznego zapisu transakcji przelewu dokonanego przez bank internetowy. Kwestia ta stała się także przedmiotem interpelacji poselskiej skierowanej do ministra finansów (brak na razie odpowiedzi w tej sprawie).

Pytany o opinię w tej sprawie Jerzy Bielawny, doradca podatkowy z Instytutu Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy Sp. z o.o., powiedział „GP”, że dla skorzystania z ulgi z tytułu wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej potrzeba spełnienia dwóch wymogów. Pierwszym z nich jest faktyczne poniesienie wydatku przez podatnika; dla prawa do ulgi nie można stosować zasady memoriału, czyli wydatków li tylko należnych.

Drugi wymóg dotyczy udokumentowania rzeczywiście poniesionego wydatku. Odnośnie do sposobu dokumentowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują żadnych szczególnych obostrzeń. Zatem wystarczający jest jakikolwiek dokument potwierdzający dokonanie wpłaty, w tym i wydruk elektronicznego zapisu dokonania transakcji przelewu (gdy korzysta się z usług banku internetowego), i wyciąg bankowy zawierający zestawienie operacji za dany okres. Na marginesie warto zauważyć, że dokumenty te – jako potwierdzające dokonanie wpłaty – są również wystarczające w przypadku odliczania od dochodu darowizn przekazywanych przelewem na rachunek bankowy uprawnionej instytucji – stwierdził Jerzy Bielawny.

Jerzy Paluch, prowadzący kancelarię doradztwa podatkowego w Warszawie, powiedział „GP”, że zgodnie z art. 27a obowiązującym w ustawie o PIT w 2003 r. wysokość wydatków poniesionych na remont i modernizację oraz wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Trzeba więc posiadać dowód wpłaty, którym może być przelew bankowy, przekaz pocztowy albo dokument wpłaty w kasie spółdzielni lub wspólnoty.

Ponieważ coraz więcej osób posiada konto bankowe w banku internetowym, gdzie operacje finansowe załatwia się bez wychodzenia z domu, także elektroniczna dokumentacja wykonanych operacji (wpłat na fundusz remontowy) winna być przez organy skarbowe uznana za rzecz normalną. Wydruk taki winien być uznany za dowód poniesienia wydatku. W sytuacji spornej zawsze można poprosić urzędnika skarbowego o chwile zwłoki, a bank internetowy o potwierdzenie wykonanych operacji – dodał Jerzy Paluch.

Marek Ryczkowski z biura prasowego PKO Banku Polskiego S.A. poinformował „GP”, że papierowe wyciągi są kosztowne, dlatego Inteligo (bank internetowy i spółka zależna PKO BP S.A. – przyp. red.) przesyła wyciągi bankowe w postaci elektronicznej. Zgodnie z prawem bankowym, oświadczenia woli związane z dokonywaniem czynności bankowych mogą być składane w postaci elektronicznej, a dokumenty związane z czynnościami bankowymi mogą być sporządzane na elektronicznych nośnikach informacji. W praktyce urzędy skarbowe akceptują tę postać wyciągu lub potwierdzenia realizacji transakcji. Jeśli konkretna instytucja wymaga wyciągu na potwierdzonym druku, na życzenie klienta wyciąg czy potwierdzenie wykonania transakcji mogą być przesłane również w postaci papierowej z pieczątką.

 Aneta Mościcka, Gazeta Prawna