Dwa nowe fundusze w Commercial Union
Commercial Union Polska – Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych rozszerzyło ofertę o dwa nowe fundusze inwestycyjne: CU FIO Ochrony Kapitału Plus i CU FIO Walutowy. Tym samym klienci mają do wyboru sześć funduszy o różnym profilu. CU TFI zabiega o pozyskanie firm i instytucji zainteresowanych tworzeniem pracowniczych programów emerytalnych (PPE) w formie wnoszenia wpłat do funduszy inwestycyjnych. Łączna wartość aktywów funduszy CU TFI zbliża się do 1 miliarda zł.
CU Ochrony Kapitału Plus to fundusz o zmniejszonym ryzyku, który w założeniu powinien przynosić comiesięczne zyski w dużym stopniu niezależnie od koniunktury giełdowej. Polityka inwestycyjna funduszu pozwala na zmianę struktury portfela na okres korekty na giełdzie oraz wykorzystywanie pojawiających się okazji inwestycyjnych (np. emisji akcji na rynku pierwotnym). – Fundusz przeznaczony jest głównie dla klientów z depozytami bankowymi, którzy nie podejmowali dotąd żadnego poważniejszego ryzyka inwestycyjnego i są skłonni zainwestować środki w horyzoncie kilku- kilkunastoletnim. Może być również atrakcyjny dla firm dysponujących wolnymi środkami o średnim horyzoncie inwestycyjnym – mówi Marek Przybylski, prezes CU TFI. Opłata manipulacyjna wynosi maks. 2,5 proc. wpłacanej kwoty, zaś opłata za zarządzanie maks. 2,5 proc. wartości aktywów netto rocznie. W okresie do końca stycznia 2005 r. w ramach promocji dla klientów opłata manipulacyjna nie jest pobierana.
Celem inwestycyjnym CU FIO Walutowego jest uzyskanie długoterminowo wyższego dochodu z inwestycji denominowanych w walutach obcych od lokat walutowych w bankach. – Wartość depozytów w walutach obcych w polskich bankach wciąż przekracza kwotę 35 miliardów zł. Chcemy wyjść naprzeciw tym, którzy nie są zadowoleni z bardzo niskiego na ogół oprocentowania tych depozytów, proponując formę bardziej aktywnego i zyskownego inwestowania. Mamy nadzieję, że po raz kolejny wykorzystamy dobry moment wejścia na rynek z ofertą – uważa Marek Przybylski. Opłata manipulacyjna wynosi maks. 1 proc. wpłacanej kwoty, zaś opłata za zarządzanie maks. 1,75 proc. wartości aktywów netto rocznie. W okresie do końca stycznia 2005 r. w ramach promocji dla klientów opłata manipulacyjna nie jest pobierana. klienci mogą dokonywać wpłat w złotych, euro lub dolarach.