KE zbada polską odpowiedź w sprawie UniCredit

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że uważnie przestudiuje polską odpowiedź na list KE o podstawy blokowania fuzji Pekao SA i BPH, zanim podejmie decyzję.

Cytowany przez agencję PAP, rzecznik komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes Jonathan Todd powiedział na codziennej konferencji prasowej, że Komisja „przyjrzy się uważnie polskiej odpowiedzi” na pismo komisarz Kroes z 8 marca 2006 r. w sprawie blokowania przez Polskę fuzji banków Pekao i BPH.

Todd nie chciał powiedzieć, jak długo zajmie Komisji analizowanie polskiej odpowiedzi.

„Tak szybko jak to możliwe zdecydujemy, czy Polska łamie rozporządzenie UE (w sprawie kontroli koncentracji przedsiębiorstw z 2004 roku – PAP)” – powiedział PAP jeszcze w poniedziałek Todd.

Nieoficjalnie urzędnicy w Brukseli przyznali we wtorek, że podjęcie decyzji zajmie Komisji „najwyżej kilka tygodni”.

W poniedziałek Ministerstwo Skarbu Państwa wysłało do Komisji odpowiedź, w której zaprzeczyło, iż podjęło „środki” niezgodne z unijnym rozporządzeniem.

„Jednocześnie MSP stwierdza, że Komisja Europejska nalegając na dopuszczenie do naruszania umowy prywatyzacyjnej przez UniCredit, (chodzi o umowę w sprawie prywatyzacji banku Pekao SA z 1999 r. – PAP), podważa zaufanie do państwa prawa” – napisano w komunikacie MSP.

Jeśli KE uzna polskie argumenty za niewystarczające, zdecyduje o wszczęciu formalnej procedury, uznając, że blokowanie przez Polskę fuzji jest łamaniem unijnego prawa o konkurencji.

8 marca KE upoważniła komisarz Kroes do wysłania listu do Polski z pytaniem, na jakiej podstawie polski rząd blokuje fuzję Pekao SA – BPH, skoro KE zatwierdziła ją w październiku 2005 r., zgadzając się na fuzję właścicieli tych banków – UniCredit i HVB.


PAP, PB.pl