Kto następny przed komisję?

 

Bankowa komisja śledcza wznowi we wtorek przesłuchania osób, które mogą dostarczyć informacji o prywatyzacji Banku Śląskiego – poinformował na konferencji prasowej przewodniczący komisji Adam Hofman (PiS).

We wtorek komisja będzie przesłuchiwać b. premiera Waldemara Pawlaka oraz b. przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Jacka Sochę.

Pawlak odwołał w 1994 r., bez konsultacji z ówczesnym ministrem finansów Markiem Borowskim, wiceministra finansów Stefana Kawalca, którego politycy obciążali odpowiedzialnością za nieprawidłowości przy prywatyzacji Banku Śląskiego. Borowski podał się m.in. w związku z tym do dymisji.

Notowania giełdowe Banku Śląskiego rozpoczęły się w styczniu 1994 r. W pierwszym notowaniu za akcje płacono 13,5 raza więcej, niż wynosiła cena emisyjna. Część polityków uznała, że oznaczało to nieprawidłowości w wycenie.

W czwartek komisja śledcza przesłucha b. pełniącego obowiązki szefa resortu finansów – Henryka Chmielaka oraz b. prezesa Banku Śląskiego – Mariana Rajczyka. W piątek komisja przesłucha b. ministra finansów – Grzegorza Kołodkę i b. wiceministra finansów – Krzysztofa Kalickiego.

Na tym posiedzeniu komisja przesłucha urzędników niższego szczebla i osoby, które nie podejmowały decyzji, ale mają ważną z punktu widzenia prac komisji wiedzę – powiedział dziennikarzom Hofman.

Następne posiedzenie komisji zaplanowano za dwa tygodnie. Komisja ma wówczas przesłuchać Marka Borowskiego oraz b. prezes NBP Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Liczę na to, że pani prezydent pojawi się. Wątpliwości, które przedstawiała zostały rozwiane w ekspertyzach, które otrzymał marszałek Sejmu Ludwik Dorn – mówił Hofman.

Gronkiewicz-Waltz na początku maja w liście do Dorna poinformowała, że nie stawi się na przesłuchaniu. W liście wyraziła zdziwienie wezwaniem przed komisję śledczą, która – jak twierdziła – w świetle orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego nie ma możliwości przesłuchania prezesa NBP.

Komisja zakończy w czerwcu prace, dotyczące prywatyzacji Banku Śląskiego. Hofman zapowiedział, że komisja przygotuje specjalne podsumowanie dla tej części jej prac.

Na poprzednim posiedzeniu, dwa tygodnie temu, komisja przesłuchała b. premiera Józefa Oleksego i europosła LPR Bogdana Pęka. Pęk mówił m.in., że odpowiedzialność za nieprawidłowości przy tej prywatyzacji ponosi b. minister finansów, obecny lider SdPl Marek Borowski. Ten ostatni zarzucił potem Pękowi, że część użytych przez niego sformułowań była nieprawdziwa.

PAP